Menu Zavřít

Česko zaslalo Bruselu obhajobu kvůli výtkám k migraci

13. 7. 2017
Autor: čtk/AP

Česká republika prostřednictvím vládního zmocněnce pro zastupování Česka před Soudním dvorem Evropské unie zaslala Evropské komisi své vyjádření ve sporu o nepřijímání migrantů. Výtky ohledně neplnění kvót Česká republika odmítá. Na odpověď měla čas do dnešního dne.

Evropská komise zahájila řízení pro neplnění povinností s Českou republikou, Polskem a Maďarskem 14. června. Vadí jí, že tyto státy nepřebírají od Itálie a Řecka migranty z jiných zemí podle stanovených kvót. Podle komise uvedené tři země přes opakované výzvy porušují své právní povinnosti a neberou ohled na své závazky vůči Itálii, Řecku a dalším státům unie. Řízení může po několika fázích skončit až před unijním soudem a následně vysokou pokutou a penále.

Podle Novákové komise Česku vytýká, že neinformuje v pravidelných intervalech o počtech žadatelů, které by mohla přijmout z Řecka a Itálie. S tím Česko nesouhlasí. „Výtky ohledně neplnění kvót jednoznačně odmítáme. Navíc na území Itálie a Řecka není v současné chvíli nikdo, kdo splňuje podmínky pro relokaci, proto je jakákoliv nabídka ze strany České republiky bezpředmětná,“ myslí si ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).


Blog Lubomíra Hegera o českém odmítání kvót EU na přerozdělení uprchlíků:

Visegrád nalezl své poslání - bude pátou kolonou EU

Lubomír Heger


Česká republika byla podle něj na své území připravena přemístit 50 uprchlíků, a to 30 z Řecka a 20 z Itálie. Po bezpečnostních prověrkách stát přijal z Řecka 12 lidí. „Itálie v případě první nabídky nedodala potřebné doklady, na druhou nabídku vůbec nereagovala,“ podotkla mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Ministerstvo vnitra dále uvedlo, že Itálie a Řecko neposkytují dostatečnou součinnost pro úspěšné přemístění uprchlíků. Za nejvíce problematický označilo systém registrace osob a jejich identifikace. „Kromě toho, že v tuto chvíli jsou jakékoliv nabídky ze strany ČR bezpředmětné, Česká republika je konzistentně přesvědčena o nefunkčnosti celého systému povinných kvót,“ zopakovala stanovisko ministerstva Nováková. Relokační program má podle ní od počátku nedostatky a migranty se nedaří umísťovat a integrovat ani dalším členským státům unie. Uvedla, že relokace neposkytují dostatečné bezpečnostní záruky a jsou mimořádně nákladné a administrativně náročné. „Navíc se relokace nesetkávají s ochotou samotných migrantů systém využít nebo je jimi naopak zneužíván k usnadnění cesty do preferovaného státu,“ dodala. Poukázala na to, že se dosud podařilo ze stanovených kvót umístit celkem jen 15 procent uprchlíků.

EBF24

Komise svůj postup zdůvodnila tím, že tři středoevropské státy neplní povinnost dohodnutou v roce 2015. A sice, že každé tři měsíce budou nabízet volná místa do programu, v jehož rámci si měly do letošního září ostatní státy unie z Itálie a Řecka převzít až 160 000 žadatelů o azyl podle kvótového klíče.

O migraci dále čtěte:

Chovanec: Česko pomůže Itálii se zavedením konceptu detencí

Gabriel: o kvóty nejde, Evropa musí řešit příliv uprchlíků

Migranti z Afriky nevěří hrůzným zkazkám. Od cesty do Evropy je neodradí

Juncker: Řízení vůči Česku kvůli kvótám pro uprchlíky není sankcí


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).