Menu Zavřít

Česko zaslalo Bruselu obhajobu kvůli výtkám k migraci

13. 7. 2017
Autor: čtk/AP

Česká republika prostřednictvím vládního zmocněnce pro zastupování Česka před Soudním dvorem Evropské unie zaslala Evropské komisi své vyjádření ve sporu o nepřijímání migrantů. Výtky ohledně neplnění kvót Česká republika odmítá. Na odpověď měla čas do dnešního dne.

Evropská komise zahájila řízení pro neplnění povinností s Českou republikou, Polskem a Maďarskem 14. června. Vadí jí, že tyto státy nepřebírají od Itálie a Řecka migranty z jiných zemí podle stanovených kvót. Podle komise uvedené tři země přes opakované výzvy porušují své právní povinnosti a neberou ohled na své závazky vůči Itálii, Řecku a dalším státům unie. Řízení může po několika fázích skončit až před unijním soudem a následně vysokou pokutou a penále.

Podle Novákové komise Česku vytýká, že neinformuje v pravidelných intervalech o počtech žadatelů, které by mohla přijmout z Řecka a Itálie. S tím Česko nesouhlasí. „Výtky ohledně neplnění kvót jednoznačně odmítáme. Navíc na území Itálie a Řecka není v současné chvíli nikdo, kdo splňuje podmínky pro relokaci, proto je jakákoliv nabídka ze strany České republiky bezpředmětná,“ myslí si ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).


Blog Lubomíra Hegera o českém odmítání kvót EU na přerozdělení uprchlíků:

Visegrád nalezl své poslání - bude pátou kolonou EU

Lubomír Heger


Česká republika byla podle něj na své území připravena přemístit 50 uprchlíků, a to 30 z Řecka a 20 z Itálie. Po bezpečnostních prověrkách stát přijal z Řecka 12 lidí. „Itálie v případě první nabídky nedodala potřebné doklady, na druhou nabídku vůbec nereagovala,“ podotkla mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Ministerstvo vnitra dále uvedlo, že Itálie a Řecko neposkytují dostatečnou součinnost pro úspěšné přemístění uprchlíků. Za nejvíce problematický označilo systém registrace osob a jejich identifikace. „Kromě toho, že v tuto chvíli jsou jakékoliv nabídky ze strany ČR bezpředmětné, Česká republika je konzistentně přesvědčena o nefunkčnosti celého systému povinných kvót,“ zopakovala stanovisko ministerstva Nováková. Relokační program má podle ní od počátku nedostatky a migranty se nedaří umísťovat a integrovat ani dalším členským státům unie. Uvedla, že relokace neposkytují dostatečné bezpečnostní záruky a jsou mimořádně nákladné a administrativně náročné. „Navíc se relokace nesetkávají s ochotou samotných migrantů systém využít nebo je jimi naopak zneužíván k usnadnění cesty do preferovaného státu,“ dodala. Poukázala na to, že se dosud podařilo ze stanovených kvót umístit celkem jen 15 procent uprchlíků.

MM25_AI

Komise svůj postup zdůvodnila tím, že tři středoevropské státy neplní povinnost dohodnutou v roce 2015. A sice, že každé tři měsíce budou nabízet volná místa do programu, v jehož rámci si měly do letošního září ostatní státy unie z Itálie a Řecka převzít až 160 000 žadatelů o azyl podle kvótového klíče.

O migraci dále čtěte:

Chovanec: Česko pomůže Itálii se zavedením konceptu detencí

Gabriel: o kvóty nejde, Evropa musí řešit příliv uprchlíků

Migranti z Afriky nevěří hrůzným zkazkám. Od cesty do Evropy je neodradí

Juncker: Řízení vůči Česku kvůli kvótám pro uprchlíky není sankcí


  • Našli jste v článku chybu?