Několik set milionů korun přímých dopadů na ekonomiku a neocenitelný přínos v podobě know-how, návazných činností, nebo příležitostí pro Česko. Tak se v interní zprávě, kterou má web Euro.cz k dispozici, hodnotí agentura GSA. Organizace zodpovědná za program evropského navigačního systému Galileo sídlí čtvrtým rokem v Praze.
GSA (celým názvem European Global Navigation Satellite System Agency) je regulační orgán pro evropské programy družicové navigace, který zajišťuje akreditaci a provoz monitorovacího střediska systému Galileo. Evropský systém skládající se z 30 družic má provozovat novou síť družicové navigace.
Ačkoli centrála projektu funguje v Praze už od roku 2012, mnoha lidem není zcela jasné, čím se zabývá a jaký může mít na českou ekonomiku vliv. Poněkud rozpačitě se to snaží zodpovědět zpráva adresovaná vládě.
Agentura GSA negeneruje zisk, a tak neplatí v Česku daň z příjmu. Podle vládního zmocněnce pro spolupráci s GSA Karla Dobeše má význam hlavně pro rozvoj know-how českých subdodavatelů. Odborné znalosti tak získávají firmy jako GNSS Centum of Excellence (což je subjekt založený Řízením letového provozu a Českými dráhami) Czech Aviation Training Centre, DSA, F Air, Techniserv, Ekotoxa či AŽD Praha. Toto know-how zůstává v Česku a podle zprávy nabízí další rozvoj českého zabezpečovacího, informačního a telekomunikačního průmyslu a všech průmyslových oblastí, které využívají družicovou navigaci.
„Přímé dopady jsou spojeny s aktivitou GSA a zahrnují výdaje zaměstnanosti a mezd pro zaměstnance GSA,“ pokračuje Dobeš. Do české ekonomiky díky zaměstnancům letos přiteče téměř sto milionů korun ročně. Tato suma se má s rostoucími platy zvyšovat během pěti let o dalších zhruba dvacet milionů.
Aktuálně v Praze pracuje 117 zaměstnanců agentury, což by měl být pro dalších pět let plný stav. Většinou jde o cizince, ale lukrativní zaměstnání získalo také 31 Čechů. GSA spolupracuje s dalšími 30 konzultanty ze zahraničí, kteří se při výkonu povolání musí zdržovat v Praze. Podle zprávy utratí v tuzemsku každý z nich kolem 54 tisíc korun měsíčně.
130 milionů korun za budovu
České firmy profitují z čerpání evropských grantů, pro které jsou projekty GSA štědře podporovaným cílem. Příkladem je například úspěšná účast GNSS Center of Excellence ve výzvách H2020. GSA aktivně působí v oblasti vzdělávání. Konference European Space Solutions, která se v Praze konala v roce 2014, prý povzbudila české firmy k častějšímu vstupu do prostoru GNSS a ke zvýšení zájmu o tuto oblast. Kosmické aktivity spojené s granty zapojily do financovaných projektů mladé české vývojáře a podnikatele.
Pražská centrála navigačního systému Galileo, která se nachází v Holešovicích, platí za nájem a provoz kolem 130 milionů korun ročně. Samotná budova a technologie v ní jsou cílem návštěv studentů a odborné veřejnosti. GSA pořádá každý rok den otevřených dveří, který v minulém roce navštívily během tří dní více než tři tisíce lidí.
Čtěte také: