Menu Zavřít

Četli jste konspirační teorii o koronaviru? Zuckerberg vám řekne, kde hledat ty správné informace

23. 4. 2020
Autor: Profimedia

Nejrozšířenější sociální síť světa oznámila další krok v boji s dezinformacemi, které se objevují v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru způsobujícího nemoc covid-19.

Podle neziskové organizace Avaaz je epicentrem falešných zpráv a hoaxů kolem koronaviru právě facebook. V reakci na kritiku se firma Marka Zuckerberga rozhodla v nadcházejících týdnech spustit opatření, které uživatele facebooku, kteří v minulosti buď lajknuli, reagovali či diskutovali u některého z příspěvků obsahujících konspirační teorie o koronaviru, přesměruje na oficiální informace o této nemoci na stránkách WHO.

„Chceme propojit lidi, kteří se mohli dostat do kontaktu se škodlivými a zavádějícími informacemi týkajícími se viru, s pravdou z respektovaných zdrojů," napsala firma v blogovém příspěvku.

Od začátku krize vyvolané novým typem koronaviru se sociálními sítěmi šíří celá řada populárních hoaxů. Některé zmiňují údajně zaručené léky, jiné pak přichází s konspiračními teoriemi o původu nemoci, například s tou, že se jedná o tajný plán šéfa Microsoftu Billa Gatese na očipování lidí.

Sociální sítě jako facebook, twitter a YouTube se snaží obsah tohoto typu označovat. Fanoušci těchto teorií však namítají, že se jedná o cenzuru. Pouze v březnu facebook identifikoval 40 milionů příspěvků konspiračního rázu, které v rozhraní sociální sítě označil značkou „lživé".  

Podle tiskové mluvčí Facebooku má opatření zajistit, aby se lidé „kteří byli konfrontováni se škodlivými dezinformacemi týkajícími se covid-19, dostali do kontaktu s pravdivými informacemi".

Aktuální opatření je dalším z kroků, kterými sociální síť reaguje na kritiku v souvislosti s nedostatečnými kroky proti hoaxům a dezinformacím. Ze strany Facebooku se jedná o určitý ústupek, jelikož společnosti provozující sociální média se vůči jakýmkoliv krokům, které by mohly být označovány jako zásahy do svobody projevu či pokusy o cenzuru, obecně staví velmi zdrženlivě. V případě koronaviru se ovšem Facebook rozhoupal poměrně rychle.

Věříte konspiračním teoriím o koronaviru?

Portál Vox k tomu poznamenává, že právě v případě pandemie covid-19 je pro síť rozpoznat a označit dezinformace snadnější. Obtížnější je to v případě političtějších témat, jakými jsou například potraty, právo na nošení zbraně nebo přistěhovalectví.  

Jakkoliv je kolem nemoci covid-19 a jejího původu spousty nejasností, je stále snazší posoudit věrohodnost konkrétní zprávy o původu viru než například pravdivost nějakého osobního, politického výpadu, píše Vox.

bitcoin_skoleni

Zdroj: Avaaz, Vox.com

  • Našli jste v článku chybu?