Energetická společnost ČEZ Prodej musí Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) vrátit více než 1,1 miliardy korun, které zadržuje za neodebranou trakční elektřinu. Pravomocně o tom rozhodl ve středu Městský soud v Praze. ČEZ Prodej také zaplatí téměř 200 milionů ko za úroky a náklady na právníky. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).
Jádrem sporu je smlouva z roku 2008, v níž si SŽDC objednala u dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ elektřinu pro všechny železniční dopravce na několik let dopředu. Následně se však změnil zákon, který dopravcům umožnil nakupovat elektřinu přímo a samostatně. Pro dopravce byl tento postup levnější, proto jej využili. SŽDC tak následně odebrala a zaplatila pouze malou část z původně dohodnutého množství trakční energie.
ČEZ Prodej se proto obrátil na soud a požadoval zaplatit přes 800 milionů korun. Částka se pak rozrostla o úroky na 1,1 miliardy korun. Pražský městský soud se ve svém prvním rozhodnutí přiklonil na stranu SŽDC. Podle soudu do původní smlouvy zasáhly nové okolnosti, kterým byla změna zákona. To vyloučilo odpovědnost správy železnic za vzniklou škodu. Odvolací vrchní soud však následně rozhodnutí změnil a dal za pravdu společnosti ČEZ. Po dovolání SŽDC a zásahu Nejvyššího soudu se věc vrátila k dalšímu dokazování, po němž městský soud loni v srpnu dospěl ke stejnému závěru jako poprvé. Letos v květnu se odvolací soud přiklonil k názoru městského soudu.
SŽDC po prvním pravomocném rozhodnutí vyplatila elektrárenské firmě 1,14 miliardy.
Už jen Česko a ESCO: vedení ČEZ chystá rozprodej zahraničních aktiv
Dále čtěte:
Smlouva s ČEZ o stavbě nového bloku je lepší než garance, tvrdí Babiš. Stát tím získá větší kontrolu
Stavět, či nestavět jaderný reaktor. Korejci i další zájemci si možná budou muset počkat
Dostavbu jádra bude platit ČEZ. V případě problémů ji ale bude dotovat stát
ČEZ přijde o výjimku z povinného zveřejňování smluv, bude ale v mírnějším režimu