ENERGETIKA Elektrárenská společnost ČEZ se chystá na zásadní modernizaci a zvýšení kapacity svých hnědouhelných zdrojů. Člen představenstva Jiří Borovec minulý týden oznámil, že firma hodlá rozšířit tepelnou elektrárnu v Počeradech na Lounsku. Společnost ČEZ uvažuje o výstavbě tří bloků, z nichž každý má mít výkon 300 megawattů.
ENERGETIKA Elektrárenská společnost ČEZ se chystá na zásadní modernizaci a zvýšení kapacity svých hnědouhelných zdrojů. Člen představenstva Jiří Borovec minulý týden oznámil, že firma hodlá rozšířit tepelnou elektrárnu v Počeradech na Lounsku.
Společnost ČEZ uvažuje o výstavbě tří bloků, z nichž každý má mít výkon 300 megawattů. „Dosavadní analýzy ukazují, že první nový uhelný zdroj vyroste v Počeradech,“ potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Pro nové bloky byla podle něj vybrána lokalita, která zaručuje jistotu dodávek uhlí po celou dobu životnosti zdroje, aniž by bylo třeba prolomit stávající ekologické limity těžby. „O konečné podobě investičního záměru v hodnotě desítek miliard korun se rozhodne až ve druhé polovině roku,“ doplnil Kříž. Vyjma rozšíření počeradské elektrárny společnost plánuje i komplexní opravu elektráren Tušimice II. a Prunéřov. Navzdory jasné orientaci firmy na rekonstrukci hnědouhelných zdrojů není podle Borovce uzavřena ani oblast jaderné energie. „Budeme se touto otázkou zabývat v horizontu několika let,“ podotkl Borovec. Tepelné elektrárny ale podle něj zůstanou prioritou ČEZ nejméně do roku 2030.
Celkové náklady na výstavbu a opravu energetických zdrojů zatím vedení společnosti neuvádí. Podle jejích zástupců se cena jednoho moderního bloku o výkonu 600 megawattů pohybuje kolem 60 miliard korun. Generální ředitel ČEZ Martin Roman přitom v závěru loňského roku řekl, že do obnovy elektráren podnik investuje postupně více než 100 miliard korun. Instalovaný výkon všech elektráren společnosti ČEZ činil na přelomu roku 12 153 MW. Na uhelné elektrárny z toho připadá 6524 MW (54 procent), jaderné elektrárny 3760 MW (31 procent) a výkonem 1869 MW (15 procent) disponují ostatní, tedy vodní, sluneční a větrné zdroje. Firma pokrývá 73 procent celkové výroby elektřiny v Česku.