Investice do úspor se stávají nejrychleji rostoucím byznysem v energetice. Na vlně růstu se chce svézt i ČEZ, který letos počítá s růstem tržeb z energetických úspor u zákazníků o čtvrtinu na 16 miliard korun. Z toho 6,6 miliardy chce utržit na domácím českém trhu, zbytek připadá na zahraničí – Německo, Polsko a Slovensko.
Byznys energetických úspor je sice rychle rostoucí, ale nepříliš ziskový, jak ČEZ uvedl v prezentaci pro investory. Ziskovost měřená podílem provozního zisku EBITDA vůči tržbám se zde pohybuje jen okolo šesti procent. Provozní zisk před odpisy z této oblasti podnikání tedy letos dosáhne nejvýše jedné miliardy korun. To je pouhý zlomek z odhadované výše EBITDA Skupiny ČEZ za letošní rok, která se má pohybovat mezi 51 a 53 miliardami korun.
Své služby na domácím trhu nabízí ČEZ pod značkou ČEZ ESCO. Je největším dodavatelem energetických služeb a o zakázky nemá nouzi. Například v tomto týdnu se firma pochlubila získáním zakázky za 200 milionů korun od Spolany Neratovice. Za tuto částku postaví novou kotelnu na zemní plyn, která v roce 2019 nahradí zastaralou teplárnu spalující hnědé uhlí. „Emise oxidu siřičitého klesnou o 100 procent a emise prachu a oxidů dusíku o 90 procent,“ uvedl k investici generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Mezi další zákazníky, které ČEZ v posledních měsících získal, patří třeba výrobce autodílů Benteler Automotive, výrobce léčiv Teva Czech Industries nebo město Prostějov. Nabídka služeb sahá od výstavby a provozování energetických zařízení přes výměnu osvětlení až po energetické poradenství.
Právě obor energetických úspor patří v poslední době mezi prioritní oblasti zájmu šéfů ČEZ. Největší loňskou akvizicí byl odkup německé společnosti Elevion, za kterou ČEZ původním vlastníkům zaplatil 5,03 miliardy korun. Další firmy z oboru ČEZ odkoupil v Česku a Polsku. Podle firemní prezentace začne úsporná opatření nabízet také firmám a veřejnému sektoru v Rumunsku, Bulharsku a Nizozemsku.
Čtěte také: