Menu Zavřít

ČEZ vydal dluhopisy v hodnotě 19 miliard korun, peníze použije k refinancování

2. 12. 2019
Autor: Jan Rasch/Euro

Energetická skupina ČEZ vydala dnes dluhopisy v hodnotě 750 milionů eur (19,1 miliardy korun). Úroky činí 0,875 procenta, splatnost dluhopisu je v roce 2026. Dluhopis je podle firmy určen na běžné potřeby financování ČEZ, včetně refinancování staršího dluhu.

„Navzdory nízkému úroku byl zájem o tuto emisi velmi vysoký. Před oznámením finální ceny byli zájemci ochotni nakoupit od ČEZ v trojnásobně vyšším objemu, celkem za 2,75 miliardy eur (asi 70 miliard korun). To je nejvíce na jakékoliv emisi ve střední a jihovýchodní Evropě v letošním roce,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Podle firmy se zároveň jednalo o nejnižší úrok v eurech dosažený v letošním roce emitenty ze střední a jihovýchodní Evropy na jakékoliv splatnosti a nejnižší úrok v eurech dosažený korporátním emitentem ve střední a jihovýchodní Evropě u splatnosti pět let a více. Vedoucími manažery emise jsou Barclays Bank PLC, BNP Paribas, Citigroup Global Markets Limited, Deutsche Bank Aktiengesellschaft a HSBC France.

Manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler dnes řekl, že vzhledem k prostředí setrvale nízkých sazeb a extrémně uvolněné politice Evropské centrální banky je dosažený výnos na eurových dluhopisech adekvátní. „Významná část obligací vydávaných v eurech se totiž obchoduje se zápornými výnosy. Nelze se tedy divit, že nabízený kupón připadá investorům atraktivní,“ dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk společnosti stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami, uvedla již dříve firma.

Dále čtěte:

Smlouva s ČEZ o stavbě nového bloku je lepší než garance, tvrdí Babiš. Stát tím získá větší kontrolu

Stavět, či nestavět jaderný reaktor. Korejci i další zájemci si možná budou muset počkat

CIF24

Dostavbu jádra bude platit ČEZ. V případě problémů ji ale bude dotovat stát

ČEZ přijde o výjimku z povinného zveřejňování smluv, bude ale v mírnějším režimu

  • Našli jste v článku chybu?