Menu Zavřít

Chceme rozvíjet ekonomiku

26. 8. 2019
Autor: Euro.cz

Svaz průmyslu a dopravy zajišťuje dobré podnikatelské prostředí a pomáhá českým firmám růst

Kvalitní podnikatelské prostředí je základem pro růst naší ekonomiky. Proto je důležitý dialog mezi zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců. Ten se odehrává v tripartitě, kde hájí své zájmy nejen vůči sobě navzájem, ale vyjednávají i s vládou. Svaz průmyslu a dopravy ČR jako největší zaměstnavatelský svaz zastupuje v tripartitě firmy spolu s Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

Za zaměstnance komunikují odbory, reprezentované Českomoravskou konfederací odborových svazů a Asociací samostatných odborů.

„Díky pravidelnému jednání tripartity můžeme projednávat s vládou nové zákony. Navrhujeme také témata, která podniky potřebují v sociálním dialogu řešitříká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Svaz průmyslu ročně okomentuje až 140 zákonů a vyhlášek souvisejících s podnikáním v Česku. Vládě a odborům předkládá expertní názor. Do formulace postojů a názorů, které Svaz zastává při jednání tripartity, zapojuje všechny své členy. Díky expertním týmům, které jsou složeny nejen z odborníků svazu, ale i ze zástupců jednotlivých členských firem a asociací, může formulovat postoje založené na praktických zkušenostech firem. Svaz tak předává vládě i odborům na jednáních i pohled z praxe.

Sociální dialog znamená soustavné vyjednávání mezi sociálními partnery, což jsou právě zástupci vlády, zaměstnavatelů a zaměstnanců. Dialog pomáhá sladit jejich zájmy, tím vytváří dobré pracovní podmínky, hospodářskou konkurenceschopnost a sociální soudržnost.

Svaz průmyslu a dopravy hájí zájmy zaměstnavatelů jak na národní, tak i na regionální úrovni na jednáních krajských tripartit, kde řeší především nastavení podmínek pro zabezpečení fungování firem a rozvoj byznysu v daném regionu. Přímo v krajích firmy nejčastěji řeší problematiku zaměstnanosti, školství, dopravní obslužnost a zdravotnictví, dále rozpočet a úspory kraje. Tripartita = Svaz průmyslu, vláda, odbory

„Děláme vše pro to, abychom měli kvalitní podnikatelské prostředí, rozvíjela se naše ekonomika a v důsledku se dařilo všem lidem u nás. Za to, jak vypadá podnikatelské prostředí, zodpovídá vláda.

Svaz průmyslu je jí hlavním partnerem při vyjednávání o legislativě, která se týká například trhu práce, obchodu nebo daní. Coby nejsilnější hlas zaměstnavatelů hájíme na jednáních tripartity zájmy našich členů,“ vysvětluje roli a úkol Svazu průmyslu v sociálním dialogu jeho prezident Jaroslav Hanák.

„Sociální dialog je důležitou součástí fungování každé demokratické společnosti, a je-li založen na vzájemné důvěře, přináší velmi důležitý společenský konsenzus. Vláda, odbory a zaměstnavatelé jsou oněmi třemi klíči k tolik potřebnému sociálnímu smíru. Pro odbory je to klíč k vnímání problémů a starostí zaměstnaných lidí. Tripartita je unikátním prostorem pro hledání a nacházení dohod. Když k ní nedojde mezi námi a zaměstnavateli, je tu třetí strana - vláda, která se snaží dát na misku vah všechna analytická pro a proti,“ vysvětluje význam tripartity pro odbory Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Tripartita projednává témata od financí po zemědělství

Svaz průmyslu a dopravy projednává na tripartitě s vládou a odbory témata, která spadají pod ministerstvo financí, ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo dopravy a ministerstvo zemědělství. „Svaz průmyslu chce rozvíjet českou ekonomiku a kvalitní podnikatelské prostředí.

Každý rok s vládou řešíme návrh státního rozpočtu. Od začátku roku jsme s vládou a odbory řešili například také čerpání evropských fondů, energetické úspory, emisnípovolenky, dopravní a vodní infrastrukturu nebo novelu zákoníku práce,“ komentuje prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák, který je spolu s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou místopředsedou tripartity. Jednání tripartity jako její předseda vede premiér Andrej Babiš.

„Sociální dialog nyní kompetenčně spadá pod Úřad vlády. Ve Svazu průmyslu chceme, aby to tak zůstalo i nadále, a tripartita si tak zajistila respekt u všech ministrů,“ komentuje význam sociálního dialogu Jaroslav Hanák. Svaz průmyslu a dopravy na pravidelných jednáních také zdůrazňuje, jak jsou pro českou ekonomiku důležité inovace a vzdělání.

Dlouhodobě podporuje zvyšování platů učitelům, navýšení peněz pro výzkum a investice do infrastruktury. Zároveň vysvětluje význam Průmyslu 4.0, do kterého spadá digitalizace a začleňování nových procesů do výroby. „Pokud firmy nezefektivní výrobu a procesy, můžou zkrachovat či zmizet z trhu. Musejí reagovat na nejmodernější trendy a zůstat konkurenceschopné. Umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita či blockchain už ve firmách nalézají svá uplatnění a jejich další rozvoj může být velmi rychlý,“ vysvětluje Jaroslav Hanák.

Jednáním tripartity to nekončí

Témata, která se na tripartitě probírají, ale nekončí samotným jednáním. Svaz pravidelně sleduje a komentuje veškerou legislativu související s podnikatelským prostředím. „Svazprůmyslu a dopravy patří mezi takzvaná povinná připomínková místa. To znamená, že veškerou legislativu, která má vliv na rozvoj byznysu u nás, nám musí ministerstva předložit k náhledu a okomentování předtím, než se projednávají v parlamentu,“ vysvětluje Jitka Hejduková, ředitelka Sekce zaměstnavatelské svazu.•

Propojení české ekonomiky s evropskou

bitcoin_skoleni

Svaz průmyslu zajišťuje navazování obchodně-ekonomických vztahů mezi českými a zahraničními firmami. Pořádá například podnikatelské mise a konference. Letos už podnikatelé se Svazem průmyslu vyrazili na mise například do Peru a Kolumbie, Ázerbájdžánu nebo Srbska a Severní Makedonie. Aby byly české firmy úspěšné v exportu, musejí mít přehled i o evropské legislativě. Proto ji Svaz průmyslu a dopravy sleduje a zájmy svých členů prosazuje ve výborech BusinessEurope, největšího evropského podnikatelského a zaměstnavatelského svazu s vlivem na evropskou legislativu. Zkušenost má Svaz průmyslu také s jednáním na mezinárodních tripartitách. Zastupuje zájmy podniků na zasedání tripartity České republiky a Slovenska, ale také na jednání tripartit zemí Visegrádské čtyřky. Již od svého založení v roce 1990 koordinuje Svaz průmyslu a dopravy také zaměstnavatelskou delegaci České republiky v Mezinárodní organizaci práce v Ženevě. Mezinárodní organizace práce (ILO) je jedinou tripartitní agenturou Organizace spojených národů a letos slaví 100 let od svého založení. Svými aktivitami chce naplnit čtyři strategické cíle: vytvořit pracovní standardy a zákony napříč zeměmi, vytvořit nové příležitosti ke slušné práci a výdělku pro muže i ženy, zlepšit zprostředkování a efektivitu sociální ochrany pro obyvatele a v neposlední řadě zesílit sociální dialog. Svaz průmyslu a dopravy jako lídr zaměstnavatelských organizací v Česku spolupracuje s vládou a odbory na vypracování a zavedení přijatých standardů ILO v Česku a následně je vyhodnocují.

  • Našli jste v článku chybu?