Menu Zavřít

Chcete prožít americký sen? Přijeďte k nám do Skandinávie, vyzývá finská premiérka

6. 2. 2020
Autor: Shutterstock

V minulosti kvůli němu musely desítky tisíc lidí mířit daleko za velkou louži. Nyní postačí, když se namísto toho vydají na sever Evropy. Zde jsou šance na splnění takzvaného amerického snu daleko větší. Alespoň tedy podle finské premiérky Sanny Marinové.  

Když v polovině prosince loňského roku nastoupila do úřadu, stala se vůbec nejmladší předsedkyní vlády této skandinávské země a zároveň i nakrátko nejmladší premiérkou světa. Ve svých 34 letech je tak zářným příkladem toho, že když člověk chce a věří si, může dosáhnout čehokoliv. Nehledě na svůj původ, sociální postavení či majetkové poměry.

Pro tuto myšlenku se na druhé straně Atlantiku vžilo
označení ,americký sen‘. Jsou však USA v tomto ohledu skutečně onou zemí
zaslíbenou? Podle Marinové nikoliv.

„Myslím si, že amerického snu se dá nejlépe dosáhnout v severských zemích, kde se každé dítě bez ohledu na svůj původ nebo původ své rodiny může stát čímkoliv,“ řekla finská premiérka v rozhovoru pro list Washington Post. „Myslíme si, že severský model je úspěšným příběhem.“

Čtyřiatřicetiletá Marinová není zdaleka jedinou političkou, která se domnívá, že Skandinávie je v realizování této ideje daleko před Spojenými státy. V minulosti jí dal zapravdu například známý senátor a současně i jeden z demokratických uchazečů na post prezidenta USA Bernie Sanders.

„Zemím, jakými jsou Dánsko a Švédsko, se daří velmi dobře,“ řekl podle zmíněného deníku osmasedmdesátiletý americký politik loni v dubnu v Iowě. Během své řeči tehdy vyzdvihl zejména skutečnost, že všechny tyto státy na severu Evropy mají „ekonomiku, v níž je bohatství vytvářeno soukromým sektorem, ale zároveň spravedlivě rozdělováno“ mezi ostatní.

Nejšťastnější
národ světa

Pokud jde o celkovou výši hrubého domácího produktu a podobné tradiční metriky, žádná z pěti skandinávských zemí se pochopitelně nemůže se Spojenými státy americkými vůbec poměřovat. Avšak co se týče ukazatelů, jakými je například takzvaný index štěstí, jež zohledňuje mimo jiné kvalitu života jako takovou, dostupnost zdravotní péče nebo péče o děti, umisťuje se Finsko a jeho sousedé tradičně na samém vrcholu žebříčku.

„Máme velmi dobrý vzdělávací systém. Máme dobrou zdravotní péči a systém sociálního blahobytu, který umožňuje každému, aby se stal kýmkoliv chce. To je pravděpodobně jeden z důvodů, proč je Finsko označováno jako nejšťastnější země na světě,“ odhaluje možné příčiny úspěchu Marinová.

„Samozřejmě, každá země je v odlišné situaci, v každé zemi panuje odlišná politická atmosféra,“ podotýká mladá premiérka a na závěr znovu zdůrazňuje: „Ve Finsku si americký sen mohou splnit všichni.“

Čtěte také:

Spí se v posteli. Finsko udává trendy v sociálním bydlení

Finsko otestuje zaručený příjem, vybrané skupině dá 560 eur měsíčně

Americký sen je fikce. Nevěří mu už ani boháči

bitcoin_skoleni

  • Našli jste v článku chybu?