Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) na svém čtvrtečním zasedání v Haagu zamítla žádost Ruska a Íránu o sestavení nového týmu k vyšetření chemického útoku v Sýrii. Oznámila to britská delegace při OPCW.
Útok na syrský Chán Šajchún zabil 4. dubna přes 80 lidí. OPCW už vyšetřovací tým sestavila a vyslala do Turecka, kam byli někteří mrtví a zranění převezeni. Ve středu generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü potvrdil, že z dosud získaných důkazů lze vyvodit, že v Chán Šajchúnu byl použit nervový plyn sarin nebo jemu podobná látka. Informace je založena na laboratorních testech biologických vzorků odebraných z těl mrtvých i zraněných. Vyšetřování, jehož cílem není určit viníky, ale pouze dokázat použití zakázaných látek, stále pokračuje.
Rusko vyšetření incidentu blokuje systematicky:
Rusko vetovalo již osmou rezoluci OSN k Sýrii
Írán a Rusko požádaly o sestavení nové skupiny, která má také určit, jak byly chemické látky do Chán Šajchúnu dopraveny. Damašek a Moskva totiž tvrdí, že při náletu byl zasažen sklad chemických zbraní opozice.
Podle žádosti Teheránu a Moskvy se mají vyšetřovatelé vypravit i na leteckou základnu Šajrát v Homsu, na niž 7. dubna vyslaly USA v odvetě střely s plochou dráhou letu, protože podle nich právě odtud vzlétla letadla s chemikáliemi. Rusové a Íránci chtějí, aby vyšetřovatelé „ověřili obvinění, že tam jsou zásoby chemických zbraní“.
Podle britské delegace, kterou citovala agentura AFP, je smyslem požadavku Ruska a Íránu na sestavení nového týmu snaha ohrozit už běžící vyšetřování. „Je zbytečné říkat, že nynější vyšetřování pokračuje a že Británie je plně podporuje,“ citovala svůj zdroj AFP.
Přečtěte si také: