Menu Zavřít

Chobotnice po brazilsku

16. 4. 2016
Autor: Euro.cz

Případný úspěch ústavní žaloby vedené proti prezidentce Dilmě Rousseffové může uspokojit partikulární politický zájem (nebo odseknout jedno chapadlo korupční chobotnice – podle toho, na které straně stojíte), ale neřeší problém, kdo by měl Brazílii vládnout místo ní. Vyhlídky všech jejích ústavně určených nástupců jsou přinejmenším stejně bídné jako její. Kudy jde schodiště brazilského prezidentského následnictví?

PREZIDENTKA DILMA ROUSSEFFOVÁ

Sedmnáctého dubna měla dolní komora Kongresu rozhodnout o tom, jestli předá Senátu impeachment čili ústavní žalobu na odvolání z funkce. Rousseffová, bývalá šéfka Petrobrasu, byla u toho, když obří ropná firma ilegálně platila politikům miliardy dolarů, ale žaloba se vztahuje na něco úplně jiného: na de facto účetní trik, jímž peníze ze státních bank kryly rozpočtové díry. V případě, že by musela odstoupit, přebírá její funkci viceprezident.

ŠÉF SENÁTU RENAN CALHEIROS

Poslední ústavně určený následník má tu výhodu, že už impeachment na vlastní kůži zná. Senátu začal poprvé šéfovat již v roce 2005; o dva roky později však musel odstoupit, když proti němu jeho kolegové vznesli čtyřbodovou ústavní žalobu. (Mezi jeho prohřešky patřila – kromě všudypřítomné natažené dlaně směrem k Petrobrasu – i skutečnost, že nechal lobbisty přímo platit alimenty na svou nemanželskou dceru i její školné.) Jednoho bodu žaloby byl zproštěn, ale podal demisi dříve, než mohl proběhnout zbytek. A ejhle, v roce 2015 se objevil ve stejné funkci jako před deseti lety.

VICEPREZIDENT MICHEL TEMER

Někdejší šéf kanceláře prezidenta Inácia da Silvy a šéf druhé největší koaliční strany je vyšetřován kvůli podezření z účasti na machinacích ohledně dotací a prodeje etanolu. Další na řadě stran velení exekutivě je předseda dolní komory parlamentu.

ŠÉF SNĚMOVNY REPREZENTANTŮ NÁRODNÍHO KONGRESU EDUARDO CUNHA

Konzervativní politik a zapřisáhlý protivník Rousseffové byl obviněn z přijímání úplatků od Petrobrasu ve výši až 40 milionů dolarů pro sebe a své politické spojence. Měl peníze prohánět nedeklarovanými konty ve švýcarských bankách. Jeho případným následníkem by byl předseda senátu.

EXPREZIDENTŮV PERSONÁLNÍ ŠÉF JOSÉ DIRCEU DE OLIVEIRA E SILVA

Předchůdce Rousseffové ve funkci šéfa Lulovy kanceláře už ve vězení za přijímání úplatků sedí.

EXPREZIDENT LUIZ INÁCIO „LULA“ DA SILVA

Kdo by chtěl hledat útěchu v nedávné minulosti, kdy ekonomická i politická budoucnost Brazílie vypadala růžověji než dnes, bude také zklamán. Bývalý prezident a někdejší odborářský boss Lula vlastní luxusní nemovitosti na pobřeží i ve vnitrozemí a vedou k němu nitky mnoha korupčních vyšetřování. Prezidentka Rousseffová Lulu narychlo jmenovala šéfem své kanceláře (oba si tak vyměnili role z druhého Lulova funkčního období), což mu dává jistou dávku imunity vůči vyšetřování.

OPOZIČNÍ PŘEDÁK AÉCIO NEVES

I kdyby někdo mávl proutkem a k moci se dostala opozice, je to z deště pod okap. Šéf opoziční sociální demokracie, senátor a v roce 2014 těsně poražený prezidentský kandidát Aécio Neves se dostal do hledáčku vyšetřovatelů (ačkoli nebyl obviněn – zatím?), když na něho prasklo, že má v Lichtenštejnsku nedeklarované bankovní konto.

Zdroj: BBC, The Guardian, The New York Times, Folha de Sao Paulo

EKONOMICKÉ TRÁPENÍ

Brazílie se již dva roky ne a ne dostat z období vleklého ekonomického poklesu – ačkoli v mezidobí pořádala světový šampionát ve fotbalu a letos ji čekají olympijské hry, což by teoreticky mělo její ekonomice poskytnout alespoň krátkodobý impulz. Dostává se tak z recese pomaleji než kdykoli předtím od roku 1980. (HDP v %)

1,5

0,5 0,6

2013

0,6

–0,2 –0,1

–1,3

2014

0,1

–0,8

–1,7

–2,1

2015

–1,4

2016

Zdroj: Coda, IBRE/FGV, The Economist

PARLAMENTNÍ DŽUNGLE

Dvoukomorový Národní kongres má celkem 594 poslanců a senátorů (tři senátoři jsou nezávislí). Více než polovina z nich je vyšetřována pro korupci.

Vládní strany 350

Nezávislí 3

241 Opozice

Počet vyšetřovaných pro korupci

214

bitcoin_skoleni

137

Zdroj: Reuters

  • Našli jste v článku chybu?