Česká pojišťovna pomáhá zvýšit bezpečnost provozu v obcích
Česká pojišťovna se dlouhodobě podílí na nejrůznějších dopravně-bezpečnostních aktivitách. Nové projekty ministerstva dopravy – BESIP a České pojišťovny realizované formou Public Private Partnership sázejí v letošním roce na rychlost a viditelnost. „Dlouhodobě roste nejen počet nehod, ale bohužel i následků na zdraví, které však nelze nahradit penězi. Proto chceme ve spolupráci s BESIP zlepšit bezpečnost občanů především ve městech a obcích, kde žijí,“ uvedl Ladislav Bartoníček, předseda představenstva a generální ředitel České pojišťovny.
Aby chodci byli vidět.
Cílem kontaktní kampaně na podporu viditelnosti chodců a cyklistů, zejména z řad dětí, je zvýšit jejich bezpečí v silničním provozu za snížené viditelnosti a rozšířit povědomí o významu reflexních materiálů. Na základní školy v rámci celé České republiky jsou v průběhu listopadu a prosince letošního roku distribuovány reflexní předměty ve formě multifunkční šňůry na krk, reflexní pásky a sluníčka jako přívěsku na tašku. Spolu s reflexními materiály jsou do škol a do poboček ČP po celé republice distribuovány informační letáky.
„Podíváme-li se na nehodovost v obcích podle denní doby, nejvíce dopravních nehod se odehrává v sedmnáct hodin a nejvíce usmrcených bývá v osmnáct hodin,“ říká Robert Šťastný, vedoucí oddělení BESIP. Mnohé tragédii by přitom bylo možné zabránit, kdyby řidič chodce nebo cyklistu zpozoroval včas. „Reflexní materiál je v noci vidět až na vzdálenost dvě stě metrů, což je třikrát větší viditelnost než u bílého oblečení a více než desetkrát větší než u modrého oblečení,“ vysvětluje Robert Šťastný.
„Vítejte v našem městě“
Reálná rychlost českých řidičů v obcích je 60 km/h a více, ačkoli zákon stanoví limit 50 km/h. Tato rychlost přitom má své opodstatnění: při srážce chodce s autem v šedesátikilometrové rychlosti přežije patnáct procent chodců, při padesátikilometrové přežije už polovina chodců. Cílem kampaně „Vítejte v našem městě“ je upozornit řidiče na vjezd do obcí a apelovat na „dobrou stránku“ těch řidičů, kteří chtějí jezdit slušně a bezpečně, ale na frekventovaném tahu si často nevšimnou, že vjíždějí do obce.
„Na nejrizikovějších vjezdech do obcí, které leží na hlavních silničních tazích a trpí obrovskou dopravní zátěží a vysokou nehodovostí, instalujeme výrazné cedule o rozměru 3 krát 2 metry, na kterých je mimo jiné údaj o maximální povolené rychlosti,“ říká Petr Kopecký, náměstek generálního ředitele pro obchod a marketing ČP.
Do konce letošního roku uvidí řidiči cedule ve dvaceti městech po celé České republice. Instalace cedulí probíhá v úzké součinnosti s místní samosprávou a plně v souladu s legislativou, kdy jsou zajišťována veškerá potřebná povolení a stanoviska.