Menu Zavřít

Chráníte se při nakupování v e-shopu?

25. 11. 2009
Autor: profit

Jeden ze způsobů, jak si v předvánočním shonu zachovat zdravý rozum, je nakupovat dárky v e-shopech. Je to pohodlné, dnes už i rychlé, ale vnímáte přitom možná rizika krádeže osobních údajů?

Autor: Profimedia

Osvědčeným postupem je nakupovat u renomovaných a osvědčených prodejců. Ti ale vždycky nemají všechno to, co právě hledáte. Proto vám přinášíme několik osvědčených tipů, jak nakupovat on-line a nedávat v sázku své osobní údaje. Určité hrozby na vás ale číhají i při seznamování přes internet, jak se jim vyvarovat, zjistíte v článku Rychlé seznámení.

Hlídejte si „S“

„S“ naštěstí neznamená vždy jen velikost oblečení. Je několik způsobů, jak zjistit, že stránka, na které hodláte objednat a nakoupit vybrané zboží, je opravdu bezpečná. Mrkněte na její URL (tj. na adresu webové stránky v prohlížeči). Měla by začínat „https“. „S“ značí bezpečnostní protokol, který na běžných stránkách „http“ chybí. Zabezpečenou stránku poznáte také podle ikony zamčeného visacího zámku, kterou najdete buď nahoře u adresy stránky, nebo v pravém dolním rohu stránky. Další možností, pokud prodejce neznáte, je prozkoumat web a zkusit si o něm něco zjistit. Možné nástrahy nakupování v e-shopu a jak se bránit, vám odhalí článek Kvalitní e-shop.

Pravidelně aktualizujte svůj bezpečnostní software

Ať už nakupujete po internetu, nebo platíte účty prostřednictvím elektronického bankovnictví, měli byste mít na svém počítači nainstalovaný antivirus, antispyware a firewall. Zároveň je nutné udržovat bezpečnostní software aktuální. Nejjednodušší je nastavit si pravidelné a automatické stahování aktualizací už při instalaci softwaru.

Zločinci, kteří se na internetu pohybují, neustále hledají způsoby, jak bezpečnostní programy obejít. Firmy, které se zabývají vývojem bezpečnostních řešení, se naopak snaží udržet si svůj náskok a zůstat jeden krok před nimi. Pokud je zabezpečení vašeho počítače aktuální, pak i vy máte náskok.

Dvakrát měř, jednou klikni

bitcoin_skoleni

Ve výzbroji je dobré mít také skenovací nástroj, který zajistí, že nekliknete na stránku obsahující nějaký škodlivý kód. Ten pravý čas pro odhalení infikované stránky je totiž ještě předtím, než na ni kliknete. Potom už může být pozdě. Takové nástroje už dnes naštěstí nejsou sci-fi. Skutečně existují. Jedním z nich je AVG LinkScanner, který si zdarma můžete stáhnout na http://free.avg.com/cz-cs/linkscanner. AVG LinkScanner navíc dokáže spolupracovat se všemi ostatními bezpečnostními produkty, které máte na svém počítači nainstalovány.

Více na Femina.cz.

  • Našli jste v článku chybu?