Podle prezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka je požadavek některých členských států EU na oddálení termínu vstupu prvních šesti kandidátských zemí do EU pro zemědělce ČR nepřijatelný, i když lze pochopit, že členské země mají řadu vlastních problémů. 1. 10.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka je požadavek některých členských států EU na oddálení termínu vstupu prvních šesti kandidátských zemí do EU pro zemědělce ČR nepřijatelný, i když lze pochopit, že členské země mají řadu vlastních problémů.
1. 10. 1998
„Evropané mají právo požadovat na mezinárodních fórech, jako jsou například WTO či OECD, zvláštní režim. Evropské zemědělství totiž kromě svého základního poslání, kterým je produkce potravin, přispívá k tomu, aby život ekosystémů a sociální zdraví společnosti měly dlouhodobě udržitelný charakter,“ řekl ministr zemědělství Jan Fencl.
1.10. 1998
V pohledu na další směřování našeho zemědělství jsou Agrární komora ČR (AK) a ministerstvo zemědělství zajedno. Jejich čelní představitelé Václav Hlaváček a Jan Fencl na osmém sněmu AK ve Velké Bystřici potvrdili, že cílem je přibližování současné společné zemědělské politice EU. Ministr Fencl zdůraznil, že nás čeká velmi rychlé přibližování právnímu řádu EU a zavádění tržních pořádků.
9. 3. 2001
Podle Václava Hlaváčka by odepření části dotací z kasy EU pro kandidátské země znamenalo bezprecedentní nerovné soutěžní podmínky. „Myslím, že EU se rozšiřuje proto, aby Evropu sjednocovala, a nemůže z toho vytrhnout zemědělce a rozdělovat je,“ prohlásil.
1. 10. 2001
Zemědělská veřejnost je silně znepokojena s postupem EU při stanovení návrhů produkčních kvót a další opatření pro Českou republiku, souvisejících s jejím vstupem do Unie. Za největší problém je považován návrh regulovaných ukazatelů chovu skotu a ovcí, zejména pak všech kategorií skotu. Navrhovaný vývoj v této rozhodující oblasti živočišné produkce neodpovídá současnému a předpokládanému vývoji ve spotřebě potravin živočišného původu u nás, a z těchto důvodů neodpovídá rovněž oprávněným potřebám našich zemědělských výrobců. Je možné konstatovat, že ve velmi blízké době bychom se zcela zbytečně stali dovozci těchto tradičně českých komodit (mléko, hovězí a telecí maso). Návrh regulovaných ukazatelů chovu skotu a ovcí je pro Českou republiku diskriminační v porovnání k ostatním zemím EU a nedává možnost a prostor pro šetrné, ale racionální využití přírodních podmínek naší země. Komuniké zem. organizací
3. 5. 2002