Firma Unipetrol hodlá navýšit svůj současný 51procentní podíl v České rafinérské. Další akcie chce přikoupit od americké společnosti ConocoPhillips, která v rafineriích vlastní 16,3 procenta.
Unipetrol takto reagoval na nedávné zprávy, že ConocoPhillips má v úmyslu prodat své akcie ruskému Lukoilu. „Zájem o zvýšení podílu v České rafinérské máme a věříme, že ConocoPhillips nabídne přednostně svůj podíl ostatním akcionářům České rafinérské, jak to odpovídá stanovám společnosti,“ uvedla pro týdeník EURO mluvčí Unipetrolu Michaela Lagronová. Částku, kterou je Unipetrol připraven za menšinový podíl v rafineriích zaplatit, však nesdělila.
Ruský Lukoil je údajně ochoten utratit za podíl firmy ConocoPhillips přibližně 4,4 miliardy korun. Finanční společnost Atlantik FT tvrdí, že Unipetrol zřejmě není schopen dodávat do České rafinérské ropu za nižší cenu než Lukoil, a proto by považovala vyrovnání nabídky ruského koncernu ze strany Unipetrolu jako nadhodnocení ceny podílu.
Unipetrol však nebojuje jen o akcie České rafinérské s ruskou společností, ale i s vlastními minoritními akcionáři. Společnost Goldenfrazil, vlastník 3,6 procenta Unipetrolu, si stěžuje na způsob prodeje Spolany. Pochybnosti menšinového akcionáře vzbuzuje výsledná cena a také údajně malá informovanost o podmínkách a detailech prodeje. Žádá plné znění znaleckých posudků na hodnotu Spolany a také vysvětlení, jakým způsobem je zabezpečena splátka dluhu chemičky vůči Unipetrolu ve výši zhruba 660 milionů. Unipetrol tvrdí, že potřebné informace včetně znaleckých posudků poskytnuty byly. „Z prohlášení, která činily po celou dobu průběhu transakce odborné kruhy, vyplývá, že cena by se měla pohybovat okolo jedné miliardy,“ uvádí Goldenfrazil ve své zprávě. Polská firma Anwil koupila zhruba 82procentní podíl v neratovické Spolaně za 640 milionů. K této ceně však Unipetrol připočítává také splátku dluhu za 660 milionů. Anwil patří do polského koncernu PKN Orlen, stejně tak jako Unipetrol.