Menu Zavřít

Chudí Češi mají nejdražší byty. Nový vyjde v Česku na 11 ročních platů, v Německu na pět

19. 7. 2017
Autor: Martin Pinkas/Euro

Lidé v Česku loni potřebovali na koupi nového bytu o velikosti 70 metrů čtverečních 10,9 průměrného ročního platu. Mezi 16 porovnávanými evropskými zeměmi to bylo nejvíce. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte. V pětileté historii indexu je to poprvé, co Češi na nové bydlení dosáhli nejobtížněji. Nejdostupnější bydlení bylo v Nizozemsku (4,4 platu) a Německu (4,7 platu).

„Ceny nových nemovitostí v České republice jsou nyní zejména kvůli klesající zásobě developerských projektů a volných bytů k prodeji výrazně vyšší než v sousedním Polsku nebo Maďarsku. Zároveň máme v evropském porovnání relativně nízké mzdy,“ uvedl manažer v oddělení nemovitostí v Deloitte Petr Hána.

Průměrná cena nových bytů byla v Praze podle studie 2368 eur (61.640 korun) za metr čtvereční, meziročně tak vzrostla o 10,5 procenta. V Brně vzrostla o 15,2 procenta na 50 470 korun, v Ostravě klesla o 3,2 procenta na 29 900 korun.

Z porovnávaných 53 evropských měst byl nejdražší vnitřní Londýn s průměrnou cenou 430 500 korun za metr čtvereční, ve vnitřní Paříži to bylo 322 100 korun. Naopak nejlevnější byl maďarský Debrecín, kde stál metr čtvereční v průměru 23 tisíc korun.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši

ilustrační foto


„Ceny nových bytů v některých evropských městech rostly až dvouciferným tempem. Ceny vnitřní Paříže vzrostly až o 16 procent a ceny v Budapešti nebo v Brně o 15 procent. Vůbec největší změnu ale zaznamenala izraelská města. V Tel-Avivu cena za rezidenční nemovitost vzrostla o 17 procent a v Haifě dokonce o 21 procent,“ dodal konzultant v oddělení nemovitostí Deloitte Vojtěch Petrík.

Výnosy z nájmů se podle studie ve třech porovnávaných městech Česka pohybují v pásmu od čtyř do šesti procent. Nejlépe je na tom Ostrava s ročním výnosem 6,1 procenta z investované částky při průměrné ceně nájmu 150 korun za metr čtvereční. Druhá je Praha s výnosem 5,5 procenta (nájem 285 korun za metr čtvereční) a třetí Brno s výnosem 4,7 procenta při průměrném nájemném zhruba 200 korun za metr čtvereční. Nejnižší výnos z nájmu ze všech porovnávaných měst byl v centru Londýna, dvě procenta. Naopak nejvyšší, 8,9 procenta, v dánském Odense.


Česko představuje druhý svět, za Západem zaostává. Čtěte více

Ilustrační foto


„Tak jako v případě komerčních nemovitostí se výnosnost nájemného bydlení odvíjí od lokality. Obecně platí, že čím nižší výnos, tím atraktivnější místo pro bydlení,“ uvedl Hána.

WT100

V Česku podle Deloitte loni žilo v pronajatém bytě nebo domě 23,4 procenta domácností. Pronájmům nejvíce holdují Němci (54,3 procenta), naopak nejméně Slovinci (2,4 procenta).

Dále čtěte:

Studie: Náklady na práci v Česku zůstávají hluboko pod průměrem EU

Průměrná sazba hypoték roste, v červnu se dostala na 2,04 procenta

Po roce o 450 tisíc víc, ale v červnu se růst cen bytů zastavil


  • Našli jste v článku chybu?