Ukrajinský velkoobchodník obilím Alex Oronov pomáhal prosadit plán na zrušení protiruských sankcí
V hotelu Loews Regency na newyorské Páté avenue se koncem ledna sešla zajímavá společnost: ukrajinský opoziční poslanec Andrij Artěmenko, advokát Michael Cohen, jenž je posledních téměř deset let osobním právníkem Donalda Trumpa, a Alex Oronov, obchodník s obilím ukrajinského původu s americkým pasem (6. září 1948 - 2. března 2017). Řeč nebyla o ničem menším než o tom, jak z ruské anexe Krymu udělat přijatelný akt.
Důvody chtít něco takového měli všichni zúčastnění různé. Cohen byl podle všeho především kanálem, jehož pomocí se měl plán k Trumpovi dostat. Artěmenkovi, jenž se chce stát ukrajinským vůdcem v trumpovském stylu, by úspěšné mírové vyřešení „ukrajinské otázky“ vyneslo mezinárodněpolitické ostruhy těžkého kalibru.
A Oronovově Grain Alliance by se rozjel kšeft s Ruskem, dnes sankcemi omezovaný.
Selhalo mu srdce
Nakonec z toho nebylo nic. Cohen plán odnesl - včetně materiálů kompromitujících současného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, jehož odchod by byl pro realizaci úmyslu nezbytný - Trumpovu bezpečnostnímu poradci Michaelu Flynnovi. Tomu však už zbýval ve funkci jen zhruba týden, než se na něho provalilo, že o podobných věcech jednal již předtím na vlastní pěst s ruským velvyslancem, a ještě se to snažil zatlouct.
I kdyby však plán uspěl, Oronov by z něho mnoho neměl. Prvního března jeho schůzku s oběma pány podrobně popsal web amerického listu Washington Monthly. Na druhý den byl Oronov mrtev; selhalo mu srdce „v důsledku dlouhé nemoci“, říká rodina. Právě on měl být jedním ze spojovacích článků mezi nepřehlednou rusko-ukrajinskou mocenskou scénou a Trumpem.
Narodil se v roce 1948 v Charkově (o nějž se dnes shodou okolností přetahují Kyjev s Moskvou). Když mu bylo třicet a živil se - na sovětské poměry neuvěřitelně - jako obchodník s uměním, emigroval do USA a za několik let tam získal občanství.
Po rozpadu SSSR expandoval především do ukrajinského zemědělství, pročež založil Baryševskou obilnou společnost; když později firma získala investora ve Švédsku, změnila název na Grain Alliance. Mezitím provdal dceru Oxanu za amerického obchodníka Bryana Cohena, s nímž založil několik firem, přes něž Grain Alliance vyřizuje veškerý svůj zahraniční byznys. Všechny mají sídlo v americkém daňovém miniráji ve státu Delaware - a všechny zakládal bratr Oronovova zetě Bryana, Michael Cohen.
Ruská ruleta
Samozřejmě je možné, že Oronov prostě dostal infarkt z toho, že se jeho jméno objevilo v tisku v souvislosti s mezinárodním spiknutím. Ale je také nepřehlédnutelné, že úmrtí na americko-ruské frontě netušeně přibývá. V den amerických prezidentských voleb skočil, neznámo proč, ze střechy ruského konzulátu v New Yorku Sergej Krivov, šéf tamní bezpečnosti.
Šestadvacátého prosince byl ve svém autě v Moskvě nalezen mrtvý Oleg Jerovinkin, exgenerál FSB, jenž měl být ruským kontaktem britského špiona vyšetřujícího kontakty Trumpa s Putinem. Dvacátého února dostal ve svém newyorském bytě infarkt ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Oficiální příčina smrti u všech zmíněných - včetně Krivova s proraženou lebkou - je infarkt.
Alex Oronov se tak stal další v řadě postav, o jejichž roli v americko-ruské politické ruletě víme s jistotou jenom tolik, že její nejnovější roztočení lemují jejich skony. #
O autorovi| Daniel Deyl, deyl@mf.cz