Menu Zavřít

Chyby, nesmysly a porušení zákonů

26. 5. 2014
Autor: Euro.cz

Jaké nedostatky našel NKÚ v projektu elektronických tržišť pro veřejné zakázky

Koncepční fáze 1. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v podstatě nedokázalo vymyslet rozumné parametry, podle nichž by byl projekt hodnocen. Zvolit jako sledovaný parametr „digitalizaci dokumentů“ je opravdu nesmysl, když mělo jít o finanční úsporu oproti předchozím nákupům dané komodity příslušným zadavatelem.

Tendrová fáze 1. Při plnění projektu byly porušeny hned tři zákony – o veřejných zakázkách, o koncesních smlouvách a koncesním řízení a o finanční kontrole. (MMR to samozřejmě popírá.) 2. Ministerstvo nenavrhlo žádný účinný sankční a kontrolní mechanismus, který by přiměl povinné zadavatele využívat e-tržiště; opakovalo tak předchozí chyby. (MMR alibisticky oponuje, že příslušnou novelu navrhlo, ale neprošla.) 3. Divné hry s ceníkem služeb. MMR zvyšovalo ceny nad úroveň nejnižší nabídky, která mu přišla (na rozdíl od hodnotící komise) příliš nízká, přičemž položka „zadání zakázky malého rozsahu formou e-aukce“ byla navýšena ze 770 korun na 1384 korun bez DPH. Následně MMR jednostranně navyšovalo ceníkové ceny, ačkoli podle koncesní smlouvy měli o změnu ceníku žádat provozovatelé, a to „v případě závažných a objektivních důvodů“.

Implementace a následná kontrola 1. Provoz e-tržišť je hrazen pouze ze státního rozpočtu a je zajištěn externími subjekty na základě koncesních smluv. Předpokládanou hodnotu výdajů za pět let provozu stanovilo ministerstvo na 352 milionů korun bez DPH. Celková fakturovaná a proplacená částka ze strany ministerstva za první rok provozu e-tržišť činila 22 423 733 kroun včetně DPH. Kdyby MMR akceptovalo nejnižší nabídku a nenavyšovalo ceny, ušetřilo by jen za první rok dalších 1,45 milionu korun. Pro zadavatele zakázek jsou základní služby „zadarmo“, což je v pořádku, ale MMR zřejmě platí víc, než by muselo.

bitcoin_skoleni

2. Kontrola kvality poskytovaných služeb je podle koncesních smluv zajištěna prostřednictvím výkonových ukazatelů, kterými jsou například provozní dostupnost nebo lhůty řešení incidentů. Ač docházelo k porušení, MMR neuplatňovalo sankce (čímž podle NKÚ porušilo zákon o finanční kontrole).

3. Metrika úspor vypadá velmi nepřesvědčivě, navíc „správce“ nesleduje, co se na tržištích děje; koneckonců je to „burza“, a trhy lze manipulovat.

  • Našli jste v článku chybu?