Stát plánuje kompletní výměnu dozorčí rady v Českých aeroliniích (ČSA). Management prezidenta firmy Radomíra Lašáka zůstává. Tuto informaci týdeníku EURO potvrdily vysoce postavené vládní zdroje s tím, že při výběru nových členů dozorčí rady bude rozhodující odbornost. Toto rozhodnutí však znamená, že stát již prakticky nepočítá s prodejem ČSA. Termín pro podání nabídky jediného uchazeče vyprší koncem září, a kdyby se ČSA privatizovaly, nové členy dozorčí rady by již určil nový vlastník. V tomto případě by nemělo žádný smysl, kdyby stát na pár měsíců kompletně vyměnil dozorčí radu.
Členství v tomto orgánu ČSA je placená funkce. Předseda dozorčí rady Ivan Kočárník, který minulý pátek na funkci rezignoval, bral měsíčně 95 tisíc korun, dva místopředsedové 55, řadoví členové 50 tisíc. Znamená to, že o slušný příjem přijdou i někteří politici jako například poslanec Jan Bürgermeister, primátorka Chomutova Ivana Řápková (oba z ODS) či bývalý náměstek ministra dopravy Ivan Foltýn za lidovce. Dozorčí rada ČSA má dvanáct členů.
Ministr financí Eduard Janota minulý týden upozornil zaměstnance, že mají na výběr v podstatě ze dvou variant: masové propouštění, nebo zásadní snížení platů. V případě, že odbory přistoupí na snížení mezd, nedojde podle Janoty k masovému propouštění. Lašákův management odstoupí a na jeho pozice se vypíší výběrová řízení. „Do té doby bude řídit společnost překlenovací management,“ uvedl Janota.
Zdůraznil, že „jiné řešení než restrukturalizace se jmenuje bankrot“ a společnost nyní hraje o čas.
Prezident aerolinií Lašák před dvěma týdny přišel s plánem, podle něhož by se snížily mzdy pilotů o 30 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent. Pokud by odbory na nabídku přistoupily, Lašák a další členové představenstva na oplátku nabídli, že firmu opustí. Firma v pololetí hospodařila se ztrátou 1,8 miliardy, ke konci roku má být výsledek ještě horší.