Řecký pilot Babis Anagnostopoulos se možná ven z vězení už nepodívá. Policie ho usvědčila z vraždy jeho britské manželky Caroline Crouchové. Žena mu vyhrožovala rozvodem a on ji v záchvatu vzteku uškrtil. Aby mohl zůstat se svou dcerou a vyhnul se vězení, tvrdil vyšetřovatelům, že se manželka stala obětí loupežného přepadení. Ve snaze odvést pozornost uškrtil štěně, pohodil ho poblíž místa činu, rozbil okno a svázal se. Kromě toho, že policisté nenašli v domě stopy dalších lidí a pilot byl svázán poněkud neuměle, ho odhalila moderní technika. Mobil měl plný písemných hádek se ženou, ona zase dle historie prohlížeče hledala náhradní ubytování. Navíc si vrah zapomněl vypnout snímání polohy, a tak bylo jasné, že se v době Carolininy smrti pohyboval po domě. Z chytrých hodinek zase detektivové vyčetli, že žena zemřela mnohem dřív, než byla nahlášena vražda. Ve 4:05 jí extrémně zrychlil puls. Ve 4:11 pak utichl úplně.
Caroline Nissonovou, která byla podezřelá z vraždy své tchyně, zase chytré hodinky zbavily obvinění. Soud se táhl dva měsíce a místo činu se podobalo tomu v Řecku. Tchyně byla nalezena mrtvá v prádelně, Caroline pak ležela s roubíkem v ústech před domem. Tvrdila, že je přepadli lupiči, čemuž policisté nechtěli věřit. Čas smrti na chytrých hodinkách Carolininy tchyně však potvrdil, že ji zabít nemohla. Nicméně kvůli nedostatku důkazů zůstává podezřelá ve vazbě.
Forenzní analýza mobilních zařízení se stává čím dál důležitější součástí vyšetřování a soudních řízení. S nárůstem popularity chytrých přístrojů hraje často klíčovou roli v usvědčování pachatelů či ochraně poškozených. K lídrům v oboru získávání dat z chytrých hodinek patří česká firma Compelson. Kromě ní na podobném softwaru pracuje několik inovátorů v Izraeli, USA, Rusku a Švédsku. Mezi projekty, soupeřící s českou službou MOBILedit, patří Fone, FonePaw, Belkasoft, Nuix a Axiom. Češi jsou však první na světě, kdo dokáže dešifrovat i údaje z Apple Watch.
Univerzální software
„V našem oboru je strašně důležité držet krok s dobou, protože technologie nepočkají. Právě proto se vždy snažíme, aby se náš produkt co nejdříve dokázal propojit s těmi nejnovějšími zařízeními. Povedlo se nám jako prvním na světě vytvořit software, který umí číst data z Apple Watch, což vzhledem k jejich popularitě znamená pro bezpečnostní složky velkou výhodu při řešení budoucích, ale i stávajících případů,“ říká Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson.
Nástroj MOBILedit, který česká firma vyvinula, dokáže z hodinek dostat fotky včetně lokality, poznámky, zvukové nahrávky, soubory, seznam aplikací či systémové logy a ID uživatele. To všechno může pomoci bezpečnostním složkám najít podstatné důkazy. Pro připojení k Apple Watch používá MOBILedit iBUS konektory a umí pracovat se všemi sériemi hodinek. Kromě toho umí software firmy Compelson pracovat s velkou škálou mobilních zařízení od starých tlačítkových mobilů až po ty nejnovější modely a operační systémy. Kufřík obsahuje i klonovací SIM kartu, která slouží k přístupu do telefonu bez znalosti PIN kódu a odstřihnutí zařízení od sítě, aby se zabránilo případné ztrátě důkazů.
„Velikou roli ve forenzní analýze zařízení hraje i proškolení personálu, který se softwarem pracuje. Musíme dbát na to, aby členové bezpečnostních složek věděli, co mají v datech vyhledávat. Obstojí nalezené informace jako důkaz, nebo ne? Pomohou s rozuzlením případu? Právě proto pořádáme pravidelné konference a školení, aby byli naši uživatelé schopni využít maximální potenciál, jejž MOBILedit Forensic Express nabízí,“ dodává Kožušník. Právě pro školení slouží plně zařízené školicí centrum v nových kancelářích firmy Compelson v pražských Holešovicích.
Inovátoři v oboru
Samotná firma Compelson funguje od roku 1991. Vývojáři začínali jako průkopníci antivirové ochrany, poté se věnovali šifrování čipových karet a založili vlastní internetový vyhledávač Kudy.cz. Nakonec firma zakotvila právě v oblasti forenzní analýzy mobilních zařízení, kde se dostala na světovou špičku. MOBILedit v současnosti využívají bezpečnostní složky ve 119 zemích světa. Mezi klienty Compelsonu patří FBI, CIA, Scotland Yard nebo Policie ČR. Podle Kožušníka mají podobné organizace běžně ve skladech tisíce mobilních telefonů, z nichž by rádi získali data, ale jejich manuální analýza by zaměstnala celé týmy policistů na několik měsíců.
Jako první si při forenzní analýze musí tým či software poradit s prolomením hesla. V 95 % případů ho ale během výslechu prozradí sám pachatel. Tajit ho se totiž dá považovat za přitěžující okolnost. Dalším úkolem pro vyšetřovatele je extrakce veškerých dat z paměti zařízení. Poté je třeba mezi hromadami fotek jídla, zpráv rodině a nákupních seznamů najít užitečné digitální důkazy a rovnou je zajistit. Software od Compelsonu umí například pomocí AI vyfiltrovat z fotek všechny obrázky určitého člověka na základě face matchingu. Další generace produktu umožní proskenovat všechny fotky a texty v zařízení, aby se dalo okamžitě označit, kde se vyskytuje něco nelegálního. Taková vychytávka podle Kožušníka z forenzní analýzy mobilu udělá rutinní záležitost, jako je sken zavazadla na letišti.
Software, který by dokázal prolomit jakékoli zabezpečení přístroje, i kdyby podezřelý mlčel, se samozřejmě dá snadno využívat ke sledování běžných obyvatel. Nicméně Kožušník se dušuje, že MOBILedit není nástrojem pro špionážní služby a firma k němu dává přístup jen bezpečnostním složkám.