Glosy postaršího technokrata
Kdo by nechtěl dostat z internetu maximum informací a zábavy? Nejlépe ihned a ještě lépe zadarmo. Bohužel, stejně jako nefunguje perpetuum mobile, tak nefunguje ani „free lunch“. Hrobů těch, co na to věřili, je dost, některé jsou ještě otevřené.
Internet jsou servery, aplikace včetně vyhledávačů informací a obsah. To všechno stojí peníze. Kdo, nebo co tedy na internet peníze přináší? V první řadě je to reklama. Málokdo si ji přeje, otravuje nás, ale bez ní bychom neměli ani televizi. Procento marketingového koláče na internetu roste a je zajímavé i v absolutní hodnotě. Zvětšuje se e-business, cenu internetu a zprostředkovací poplatky zaplatíme v dodaném výrobku. Skvěle profituje i porno. Internet milují poskytovatelé komunikačních služeb. Když nejsme ochotni platit za hlasové služby, platíme tak či onak přesuny bytů ať po drátu nebo bez něj. Minimum z nás je zatím ochotno platit za obsah, ale mnozí z nás jej zadarmo vytvářejí a za své peníze distribuují do MyTube nebo jinam. Ti serióznější přispívají do Wikipedie. Za registrace se nechce platit téměř nikomu. Pár nadšenců, hlavně v Asii, platí za virtuální zboží – avatary, příslušenství virtuálních aut nebo nábytek do virtuálních bytů. Někdo možná financuje diskreditační kampaně včetně blogů. Vyřídit si účty na internetu jde rychle a levně.
Z tohoto krátkého výčtu je zřejmé, nebo alespoň možné, že z internetu se stane něco jako pop-internet říznutý bulvárem. I televize dnes vyrábí desítky seriálů se ziliony pokračování jen proto, aby udržela diváka u obrazovky mezi reklamami. Na serióznější záležitosti se budou obtížně shánět finance a odsunou se na pozadí. Podívejte se na Google. Původní záměr hledat snadno a rychle informace dokonce v kontextu (mapy a podobně) vyklízí ve skutečnosti pole důležitějšímu cíli – ovládnout reklamní trh. Proč by jinak Google kupoval za obrovské peníze bulvární MyTube? Obrovské částky bude také nutné investovat do úklidových prací. Tenhle problém televize nemá. Nikdo ji neprošpikovává spamy a viry. Úklidové práce zahrnují i náklady na dekriminalizaci – pedofily, exhibicionisty, sestavovatelé bomb a podobně.
Nezbývá než brát internet méně jako spasitele a více jako realitu. Je prostě kopií reálného světa, která svými technickými možnostmi občas akceleruje pozitivní i negativní jevy a zpětně reálný svět ovlivňuje. Evidentně podporuje komunitní život, který se z reálného světa vytrácí. Uplynula příliš krátká doba, abychom dokázali zhodnotit, zda je to dobré, nebo špatné.