Energetika Země získala první kontrakt pro export jaderného reaktoru vlastní výroby a podle Čínské národní nukleární společnosti (CNNC) jsou další dohody na cestě. Jedná se o reaktor ACP 1000 třetí generace, který úspěšně prošel 19. července posledními testy v Pekingu.
Koncem letošního roku by měl také reaktor tohoto typu začít fungovat ve Fu-čchingu, v provincii Fu-ťien, kde momentálně finišuje jeho dostavba.
„Věříme, že vyhlídky exportu nukleární technologie jsou velice dobré, a to díky její vyšší bezpečnosti a nižších nákladům,“ uvedl pro deník China Daily Lyu Chua-siang, viceprezident CNNC.
Prozatím se jako nejpravděpodobnější jeví vývoz těchto reaktorů do jiných asijských zemí a do Latinské Ameriky, například do Argentiny, s níž Číňané podepsali počátkem letošního roku dvě dohody. Lyu nicméně poznamenal, že CNNC také usiluje o jejich případný vývoz. „Již jsme podali žádost u Mezinárodní agentury pro atomovou energii o posouzení ACP 1000, což by nám pomohlo získat povolení k exportu reaktoru do Evropy a do Severní Ameriky,“ uvedl. Proces posuzování zřejmě potrvá déle než rok.
Na reaktor ACP 1000 vlastní Čína veškerá práva k duševnímu vlastnictví, díky čemu může být nezávisle exportován. Není ovšem jediným čínským reaktorem, na jehož vývoji pracovali domácí společnosti. Dalším je CAP 1400, který je odborníky označován spíše za klon reaktoru společnosti Westinghouse AP 1000. Čína dlouhodobě usilovala kromě stavby „cizích“ jaderných reaktorů na svém území také o rozvoj vlastních domácích technologií. Za základ jí posloužily hlavně americké a francouzské vzory, které tamní vědci upravili podle domácích potřeb.