Menu Zavřít

Čína prý má finanční rizika pod kontrolou. Ekonomové varují před krizí

27. 6. 2017
Autor: čtk

Čína má finanční rizika pod kontrolou a je schopna splnit i cíle hospodářského růstu plánované na letošní rok. Na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Ta-lienu na severovýchodě Číny to prohlásil čínský premiér Li Kche-čchiang. Připustil ale, že udržet svižné tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) i dlouhodobě nebude snadné. Někteří ekonomové si myslí, že Čína bude potřebovat masivní finanční pomoc. Varují také před finanční krizí.

Peking předpokládá, že hospodářský růst Číny se letos bude pohybovat kolem 6,5 procenta, a mírně tak poleví proti růstu o 6,7 procenta loni. Růst za loňský rok byl přitom nejpomalejší za 26 let.

Premiér také podle agentury Reuters řekl, že ve druhém čtvrtletí se objevilo několik podnětných faktorů a že hospodářství je stabilní. Za jeho pilíř pak označil domácí spotřebu. Prohlásil také, že Čína podporuje volný obchod a bude dodržovat své závazky v boji proti změně klimatu.

Předseda čínské vlády se také snažil rozptýlit obavy z rychlého růstu státního dluhu od vypuknutí finanční krize v roce 2008, což analytici považují za největší hrozbu pro čínskou ekonomiku. Ta je druhá největší na světě. Agentura Moody's kvůli dluhu v květnu snížila Číně rating a Mezinárodní měnový fond (MMF) na Peking v červnu apeloval, aby bezodkladně zakročil a dostal dluh pod kontrolu.

Vývoj čínského HDP

Čínský premiér ale prohlásil, že navzdory určitým finančním hrozbám je Čína schopna zadlužení i systémová rizika zvládnout. „Identifikovali jsme rizika v některých sektorech a máme je vesměs pod kontrolou. Podnikli jsme účinné kroky, abychom je definovali včas,“ řekl premiér. Plánovaný hospodářský růst je podle něj Čína schopna dodržet. Přislíbil ekonomiku více otevřít soukromému podnikání, a to i zahraničním firmám. Přitom jak domácí, tak zahraniční firmy by měly mít stejné podmínky. Žádná konkrétní opatření ale premiér nezmínil.

Vývoj indexu CSI 300 CSI 300 Chart

Čína od roku 2008 používá v hojné míře úvěry ke stimulaci hospodářského růstu. Nevládní dluh vyjádřený jako podíl na HDP tak ze 170 procent v roce 2008 loni vystoupil odhadem na 260 procent, uvedla agentura AP.

bitcoin_skoleni

Někteří ekonomové si myslí, že Čína bude potřebovat masivní finanční pomoc. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) už loni v září varovala, že kvůli nepřiměřenému růstu dluhů může země do tří let spadnout do finanční krize.

Dále čtěte:

Nová maxima. Čínské akcie letí vzhůru díky zařazení do globálního indexu MSCI

Lepší vztahy. Čína a Kanada nebudou podporovat vzájemnou obchodní špionáž

Světová ekonomika roste. Centrální banky by měly zvýšit úrokové sazby


  • Našli jste v článku chybu?