Hazard Peking hodlá jmenovat Li Kanga, jenž má zkušenosti již z Hongkongu, ještě letos svým nejvyšším zástupcem ve zvláštní administrativní oblasti v Macau. Hlavním úkolem vysokého státního úředníka s pověstí „přísného policisty“ bude dohled nad děním v tamních kasinech. Li, člen ústřední komise pro disciplinární inspekci Komunistické strany Číny, byl loni v prosinci jmenován zástupcem komisaře úřadu Ministerstva zahraničí ČLR v Macau a očekává se, že se brzy stane jejím šéfem.
Macao ležící u Jihočínského moře na západní straně delty Perlové řeky spravovali přes 500 let Portugalci. V prosinci roku 1999 se poloostrov stejného jména a ostrovy Taipa a Coloane navrátily k pevninské Číně jako zvláštní administrativní oblast.
Úřad komisaře čínského ministerstva zahraničí v Macau prohloubil v nedávné minulosti spolupráci s držiteli licencí na provoz tamních kasin. Nenápadný, nicméně důležitý krok dokazuje, že Peking by rád získal větší kontrolu nad tím, co se děje především ve VIP saloncích, kde se točí obrovské peníze. Macao je jediným místem v Číně, kde je hráčský průmysl povolen. Více než dvě třetiny návštěvníků pocházejí z pevniny. Pouze za loňský rok zvýšilo Macao tržby z hazardu o 13,5 procenta na 38 miliard dolarů, což je asi šestkrát tolik, co vyprodukuje americké Las Vegas.
Spíše než omezení lukrativního hráčského byznysu by si Peking chtěl více posvítit na čínské úředníky a ředitele velkých státních či polostátních podniků, kteří v Macau utrácejí někdy veřejné peníze. Například viceprezident Agricultural Bank of China Jang Kchun nasekal v tamních kasinech dluhy ve výši tří miliard jüanů (490 milionů dolarů). Také v případě bývalého vysokého politika Po Silaje čínský tisk psal o podezření, že v Macau pral peníze z úplatků. V Macau loni vzrostl počet podezřelých finančních transakcí téměř o pětinu na 1840 případů, přičemž více než 70 procent z nich je spojeno s hráčským průmyslem.