Menu Zavřít

Číně hrozí demografická krize. Recept na podporu sňatků a porodnosti hledá vláda třeba v Japonsku

2. 3. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Číně poprvé po 60 letech klesl počet obyvatel. Pokud bude tento trend pokračovat, hrozí jí demografická krize, která způsobí problémy ve zdravotním systému, nedostatek pracovní síly i celkový propad ekonomiky
  • Čínská vláda ve spolupráci s vedením měst zavádí opatření na podporu porodnosti. Není přitom jediná, v Japonsku už podobná opatření platí a nabízené částky se nyní výrazně zvyšují
  • Jiný problém má Indie, která se letos stane nejlidnatější zemí světa. Zde naopak zoufale chybí pracovní místa a v příštích měsících může dojít k sociálním nepokojům

Čína je jednou z nejlidnatějších zemí vůbec, ale letos poprvé po 60 letech zaznamenala pokles populace. A podle všeho nemá jít o ojedinělý případ. Vláda druhé největší ekonomiky světa tomu chce pochopitelně zabránit, a tak společně s vedením jednotlivých provincií hledá řešení, jak obnovit zájem o manželství, a především zvýšit porodnost. Podle webu Business Insider plánují úřady v některých oblastech výrazně zvýšit příspěvky na děti a také prodloužit placené svatební volno, a to až na 30 dní.

Taková opatření chystá třeba Šanghaj, Kanton nebo Chang-čou, které je technologickým hubem a globálním centrem e-commerce. Obyvatelé tohoto města dostanou po narození prvního potomka 20 tisíc jenů, tedy asi 64 tisíc korun, zatímco příspěvek na druhé dítě pak činí pět tisíc (16 tisíc korun).

V Číně skončilo cestovní omezení. Do zahraničí se vypraví miliony lidí, profitovat z toho bude hlavně Hongkong
Přečtěte si také:

V Číně skončilo cestovní omezení. Do zahraničí se vypraví miliony lidí, profitovat z toho bude hlavně Hongkong

„Je potřeba se podívat, co nižší zájem o sňatky způsobilo,“ řekl zmíněnému serveru profesor Stuart Gietel-Basten z Hongkongské univerzity, který se specializuje na populační politiku. „Pokud mají ženy pocit, že jim mateřství zničí kariéru, pochopitelně ho budou co nejvíce oddalovat. Nejspíš to souvisí s jinými problémy a překážkami, jež dnes v čínské společnosti vznikají,“ dodal.

Čínští mileniálové do manželského svazku skutečně nespěchají. Nejprve se chtějí soustředit na kariéru a teprve potom přemýšlejí o svatbě, která je poměrně nákladnou záležitostí. Mít děti za svobodna je v této zemi kvůli tradicím stále nemyslitelné.

Inspirace Japonskem?

Inspiraci ohledně vyplácení peněžních příspěvků našla čínská vláda mimo jiné v Japonsku, které se už několik let potýká se stárnutím a vymíráním obyvatelstva. Zde je ale problém rozsáhlejší a pojí se převážně s vylidňováním venkova.

Tamní vláda finančně podporuje zejména rodiny s dětmi, jež se z velkých aglomerací stěhují na nepopulární periferii. Musí tam ovšem zůstat minimálně pět let, přičemž na některé výhody mají nárok jen za určitých podmínek. To například znamená, že si v dané oblasti najdou práci ve středně velké firmě nebo tam začnou podnikat.

V Indii porodnost neklesá, ale dramaticky přibývá starých lidí

Ve složité demografické situaci je kromě Číny a Japonska také nejlidnatější země světa Indie, která má v současnosti přibližně 1,42 miliardy obyvatel. Avšak z trochu jiných důvodů – dětí se rodí více a více a populace mezitím nadále stárne. To neúměrně zatěžuje místní pracovní trh, jenž eviduje nedostatek volných míst, v důsledku čehož se třeba i lidé s vysokoškolským diplomem musejí spokojit s podřadným zaměstnáním. Situaci navíc nepomáhá ani nekvalitní vzdělávací systém, a někteří tak otevřeně hovoří o tom, že pokud se v zemi v tomto ohledu něco nezmění, hrozí nepokoje.

bitcoin_skoleni

Indie se stala nejlidnatější zemí světa. A tamní pracovní trh hlásí obrovský problém, nikoliv však kvůli nezaměstnanosti
Přečtěte si také:

Indie se stala nejlidnatější zemí světa. A tamní pracovní trh hlásí obrovský problém, nikoliv však kvůli nezaměstnanosti

„Indie sedí na časované bombě,“ nechal se před časem v rozhovoru pro CNN slyšet Čandrasékhár Sripada, profesor organizačního chování na Indian School of Business. „Pokud nedokáže v relativně krátké době vytvořit dostatek pracovních míst, pravděpodobně dojde k sociálním nepokojům,“ doplnil.

Jedním z mála skutečně praktických řešení, jak současný stav napravit, je dle odborníků zásadní reforma školství a větší orientace indické ekonomiky na výrobní sektor. Nadějí může být i příchod velkých zahraničních investorů, kteří by do roku 2030 mohli vytvořit až 90 milionů nových pracovních pozic.

  • Našli jste v článku chybu?