Za současným čínským výprodejem akcií je podle ekonoma Jana Bureše strach z vyšších výnosů. Je to pro Čínu problém?
Čínské trhy zatím jako by nikoho příliš nezajímaly. Minulý čtvrtek čínské akcie zaznamenaly nejprudší propad od června 2016 – o zhruba 3 procenta a do pondělí ztráty celkově vzrostly na zhruba 5 procent.
Americké akcie i ropa žijí ovšem zatím v jiném světě a soustředí se například na blížící se setkání OPECu nebo silná domácí čísla.
Výprodeje čínských akcií jako by se jich ani netýkaly. Přehlíží je možná i proto, že od začátku roku stále hlavní čínský index zůstává více než 20 procent v plusu.
Pokud by však čínské výprodeje měly pokračovat i v tomto týdnu, může být všechno jinak a z okrajového tématu se na trzích rázem stane ústřední.
Vývoj čínského akciového indexu Shanghai Composite
Za poslední týden, v bodech
Zdroj: TradingView.com
Tržním hráčům mohou začít v hlavě rezonovat vzpomínky na počátek roku 2016, kdy během pár měsíců čínské akcie ztratily skoro 40 procent, stáhly s sebou dolů ropu i akcie a vedly k oddálení dalšího růstu sazeb v USA a k nafouknutí kvantitativního uvolňování (QE) v eurozóně.
Podobně jako v roce 2016 je za současným čínským výprodejem strach z vyšších výnosů. Čínský desetiletý výnos se v uplynulém týdnu vyšplhal nad 4 procenta.
To částečně odráží pomalu rostoucí americké výnosy, větší roli dnes ale hrají faktory domácí.
Především snaha čínské centrální banky zabránit dalšímu nárůstu vnitřního zadlužení. Konkrétně zákaz poskytování půjček na nákup dluhopisů a další kroky proti “stínovému” bankovnímu sektoru vyhnaly výnosy vzhůru.
Vývoj čínského dluhu a HDP
Za posledních 20 let, v bil. jüanů
Zdroj: Patria Finance
Dražší a méně dostupné peníze mohou být pro přeinvestovanou a vnitřně předluženou ekonomiku velice nepříjemným problémem.
Dál totiž jede vpřed především kvůli setrvačnému nárůstu dluhově financovaných investic…
Článek vyšel na webu Peak.cz