Menu Zavřít

Čínský byznys v Praze

22. 8. 2014
Autor: Euro

Když jsem před dvěma dny zavítal do středočeského Mělníka, nemohl jsem si nevšimnout, že místní starosta vítá poměrně početnou čínskou delegaci. Nebyla to náhoda. Bylo to několik byznysmenů, kteří přijeli do Prahy na Čínské investiční fórum (CIF) a Setkání regionálních lídrů (LLM), jež začíná příští čtvrtek. Jde bezesporu o nejdůležitější byznysové setkání v české metropoli v letošním roce.

Můžete na něm také krásně ilustrovat, jak se změnou nové vlády zlepšily vztahy mezi oběma zeměmi. V podstatě všechna poslední čínská investiční fóra v Praze skončila fiaskem. Ti, co měli přijet, nakonec nepřijeli a o domluvení nějakých zásadních zakázek nemůže být řeč. Poté, co Sobotkova vláda otočila kormidlo zahraniční politika a v podstatě obětovala podporu Tibetu, se situace radikálně mění. Pražské hotely jsou plné a fóru má předsedat místopředseda čínské vlády Čang Kao-li.

Předseda Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík, který je v podstatě hlavním organizátorem fóra, tak může být v klidu. Jeho „flexibilita“ se mu opět vyplatila. Zatímco ještě před volbami a krátce po volbách se nijak netajil náklonností k jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi, nyní čile spolupracuje s premiérem Bohuslavem Sobotkou. A to do té míry, že ho ministerský předseda nominuje i na jednání, kam není zván.

Na letošním investičním fóru budou každopádně ve hře miliardy korun pro Českou republiku. Pokud vás zajímají konkrétní zakázky a konkrétní podoby spolupráce, přečtěte si týdeník Euro, který vychází v pondělí. Shrnuli jsme hlavní body jednání a hlavní kontrakty, o nichž bude řeč.


Čtěte další komentáře autora:

Buďte ve střehu, deprese se nevzdává

Úpadek českého vtipu a satiry

bitcoin_skoleni

Kolaps českého zdravotnictví na dohled

  • Našli jste v článku chybu?