Můžete na něm také krásně ilustrovat, jak se změnou nové vlády zlepšily vztahy mezi oběma zeměmi. V podstatě všechna poslední čínská investiční fóra v Praze skončila fiaskem. Ti, co měli přijet, nakonec nepřijeli a o domluvení nějakých zásadních zakázek nemůže být řeč. Poté, co Sobotkova vláda otočila kormidlo zahraniční politika a v podstatě obětovala podporu Tibetu, se situace radikálně mění. Pražské hotely jsou plné a fóru má předsedat místopředseda čínské vlády Čang Kao-li.
Předseda Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík, který je v podstatě hlavním organizátorem fóra, tak může být v klidu. Jeho „flexibilita“ se mu opět vyplatila. Zatímco ještě před volbami a krátce po volbách se nijak netajil náklonností k jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi, nyní čile spolupracuje s premiérem Bohuslavem Sobotkou. A to do té míry, že ho ministerský předseda nominuje i na jednání, kam není zván.
Na letošním investičním fóru budou každopádně ve hře miliardy korun pro Českou republiku. Pokud vás zajímají konkrétní zakázky a konkrétní podoby spolupráce, přečtěte si týdeník Euro, který vychází v pondělí. Shrnuli jsme hlavní body jednání a hlavní kontrakty, o nichž bude řeč.
Čtěte další komentáře autora: