Menu Zavřít

Čínský tisk potvrdil: Kulturní revoluce byla chyba

17. 5. 2016
Autor: Pixabay.com

Čínská kulturní proletářská revoluce byla "katastrofální chyba", z níž je třeba se poučit a která se nesmí nikdy opakovat. V komentáři na svých internetových stránkách to v noci na dnešek napsal Lidový deník, který vydává vládnoucí čínská komunistická strana. Deník tak prolomil mlčení, které provázelo pondělní 50. výročí začátku kulturní revoluce.

Komunistický vůdce Mao Ce-tung zahájil 16. května 1966 kulturní revoluci s cílem zbavit se nepřátel a upevnit moc. Stíhány, veřejně zostuzeny, zbity nebo usmrceny byly statisíce až miliony lidí.

Krveprolévání skončilo s Maovou smrtí v roce 1976 a o pět let později strana označila kulturní revoluci za katastrofu.

Lidový deník (Žen-min ž'-pao) přesně o půlnoci publikoval článek, v němž jednoznačně chválí rozhodnutí komunistické strany z roku 1981 odsoudit toto krvavé politické hnutí.

Čína se chce poučit z historie

„Naše strana dlouhodobě zaujímá postoj, na jehož základě statečně přiznává, správně analyzuje a nekompromisně opravuje chyby našich vůdčích osobností,“ píše se v textu. „Shrnujeme a zpracováváme poučení z dějin s cílem využít dějiny jako zrcadlo, abychom lépe postupovali vpřed,“ dodává text.

V jiném komentáři v deníku Global Times se píše, že události před 50 lety vštípily čínské veřejnosti nenávist k chaosu a touhu po stabilitě. „Popření hodnot kulturní revoluce je nejen postoj uplatňovaný v celé straně, ale shodne se na něm i celá čínská společnost,“ konstatuje list.

Nedotknutelnost předsedy Maa

Komunistická strana Číny nicméně dodnes potlačuje otevřenou diskusi o kulturní revoluci v obavách, že by tento dialog mohl ohrozit její legitimitu vládnout zemi a mohl by vést k přímé kritice Mao Ce-tunga, který je zakladatelem komunistické Číny a nadále zůstává uctívanou osobností.

Prezident Si Ťin-pching často odkazuje k Maovi, čímž vyvolává kritiky čínských liberálů a politických odpůrců. Dnešní oficiální komentář v tisku má podle agentury Reuters za cíl utlumit jakékoli další debaty o kulturní revoluci a vyzývá k pokračování stávající politiky pod vedením prezidenta Sia.

__

O ekonomických a investičních zájmech Číny čtěte dále:

MMF24

Britský jaderný megaprojekt mohou Francouzům vyfouknout Číňané

Je Čína tržní ekonomikou?

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).