Kontroverzní zákon zaměřený na posílení kybernetické bezpečnosti prošel v pondělí čínským parlamentem. Stalo se tak navzdory požadavkům zahraničních obchodních institucí a firem, podle kterých povede opatření naopak k posílení online cenzury a zvýšení bezpečnostních rizik pro koncové uživatele. Amnesty International varuje, že zákon staví soukromé společnosti do role agentů čínské státní bezpečnosti.
Mezi klíčové body nového zákona patří povinnost internetových firem shromažďovat osobní data uživatelů a zabránit jejich exportu mimo Činu. Podle zákonodárců to povede k lepší ochraně osobních dat a efektivnějšímu boji proti internetovým podvodům. Kritici naopak varují před posílením moci a možností zneužití dat ze strany státu, uvedla CNN.
„Z pohledu prostředí pro inovace je to krok zpět, jenž navíc posílení kybernetické bezpečnosti nepřinese,“ myslí si James Zimmerman, ředitel Americké obchodní komory v Číně. Zejména požadavek na uchovávání dat v zemi podle něj zbrzdí rozvoj obchodu a inovací pro čínské i zahraniční společnosti. „Některá další opatření obsažená v zákoně, jež se týkají přezkoumávání dat ze strany národní bezpečnosti či jejich sdílení, pak povedou naopak k oslabení bezpečnosti a zvýšení rizika zneužití dat,“ varuje Zimmerman.
Již v srpnu obdržel úřad čínského premiéra Li Kche-čchianga petici podepsanou více než čtyřicítkou obchodních skupin z Evropy, Asie a Spojených států. Signatáři v dokumentu varovali před negativními dopady tehdy ještě neschváleného zákona na reálnou online bezpečnost, přičemž požadovali stažení a přepracování některých klíčových bodů. V opačném případě by to podle nich mohlo vést k odříznutí říše středu od globálního digitálního trhu.
Čínští zákonodárci však varování nedbali a návrh v pondělí jen s minimálními úpravami protlačili parlamentem. Reakce kritiků na sebe nenechala dlouho čekat. Hned v úterý ráno se ozvala lidskoprávní organizace Amnesty International a na novém zákoně nenechala nit suchou. Označila jej za drakonické opatření, jež porušuje základní lidská práva na soukromí a svobodu projevu. „Zákon nařizuje firmám podílet se na cenzuře a sdílet osobní data uživatelů se státními autoritami,“ uvedla organizace s tím, že požaduje jeho okamžité zrušení.
Kritika nového opatření navazuje na sérii stížností na zhoršování obchodního prostředí v Číně ze strany zahraničních firem. Tamní legislativa podle nich výrazně zvýhodňuje domácí společnosti, a to navzdory oficiálním slibům o postupném otevírání čínské ekonomiky. Například sociální sítě Facebook, Twitter či vyhledávač Google jsou v zemi již delší dobu blokovány. Nyní se tak obchodní komory a společnosti z celého světa obávají, že s přijetím kontroverzního zákona se situace ještě zhorší.
Dále čtěte:
Kyberbezpečnost především. Novela žádá koordinaci bank
USA údajně připravují odvetný kyberútok proti Rusku
Cenzurou internetu státy loni přišly o 2,4 miliardy dolarů