Menu Zavřít

Členské státy EU mají sladit školní prázdniny

9. 7. 2010
Autor: profit

Evropská komise chce, aby členské státy Evropské unie sladily školní prázdniny. Novinářům to minulý týden řekl eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani. Podle něj nemá být koordinace prázdnin mezi zeměmi povinná, ale výrazně by prodloužila turistickou sezónu, navýšila počet turistů, a tím i podpořila ekonomiku.

Autor: Martin Siebert

„Chtěli bychom, aby mladí lidé taky mohli navštívit slavné kulturní památky v období, kdy není turistická špička,“ doplnil Tajani.

Myšlenka na změnu školních prázdnin není nová ani v Česku. Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK) loni navrhla, aby se letní prázdniny v ČR rozložily do čtyř měsíců. Délka prázdnin by se zachovala, ale jednotlivé kraje nebo školy by je mohly vyhlásit klouzavě, tedy různě v období od června do září. Konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) následně žádala prodloužení letních prázdnin o dva týdny.

„Dojde tím k prodloužení hlavní letní turistické sezóny, z čehož budou na jedné straně profitovat poskytovatelé služeb cestovního ruchu - hoteliéři i cestovní kanceláře, na straně druhé jejich klienti, zejména rodiny s dětmi,“ řekl loni v létě šéf ACK Viliam Sivek. Podle něj se poptávka v současnosti příliš koncentruje pouze na červenec a srpen.

bitcoin_skoleni

Podle eurokomisaře by sladění a možná změna školních prázdnin přinesla i úsporu mladým cestovatelům a rodinám s dětmi. „Není to pouze kulturní cvičení, ale mohli by cestovat levněji,“ uvedl Tajani.

Mluvčí AČCKA Tomio Okamura před časem argumentoval stejně jako Evropská komise. Podle něj jsou delší prázdniny výhodné pro rodiny s dětmi, v dlouhodobém horizontu však prospějí i podnikatelům v cestovním ruchu. Rodiny by údajně mohly ušetřit za zájezdy mimo hlavní sezonu, cestovní kanceláře zase počítají s tím, že dlouhodobě rostoucí životní úroveň umožní Čechům v budoucnu nákup více zájezdů za sezónu. Delší prázdniny než Češi mají školáci například ve Francii, Itálii, Španělsku či Chorvatsku. Klouzavé prázdniny podle jednotlivých spolkových zemí mají v Německu. Délka školního roku je přitom dána zákonem, délku prázdnin upravuje ministerstvo školství vyhláškou. „Šlo by o nepovinný mechanismus, suverenita národních států by zůstala nedotčena,“ řekl eurokomisař.

A co vy? Byli byste pro zavedení pružného začátku a konce letních prázdnin? Hlasujte v naší anketě.
  • Našli jste v článku chybu?