Za obnovou tradice v budově bývalého pivovaru stojí několik místních nadšenců a patriotů, kteří se rozhodli, že do východočeského města vrátí pivovarskou tradici. Jedním z nich je i sládek Jakub Sychra. „Můj oblíbený pivní styl se mění co chvíli – někdy si rád dám dobrý bavorský kellerbier, jindy hodně chmelený americký ejl nebo třeba v sudu po whisky dozrávaný Imperial Stout. Záleží na náladě,“ odpověděl mi, když jsem se ho po pár měsících vaření a zisku Zlaté pivní pečetě ptal, jaký typ piva má nejradši. „Dlouhodobě však vyhledávám převážně svrchně kvašená piva, která mi nabízejí širší spektrum chutí,“ dodal tehdy Sychra. A právě tohle motto je v produkci značky Clock znatelné dodnes. Ve čtyřnádobové varně s objemem deset hektolitrů vznikají především „svrchňáky“, jejichž vysoké a stabilní kvalitě vděčí Clock za svou slávu. Velký zájem o zdejší piva je pak důvodem, proč Jakub Sychra dělá i devět várek v průběhu jednoho týdne. Tradiční slady odebírá sládek z kounických humen Karla Klusáčka, ty speciální z legendárního německého podniku Weyermann v Bambergu.
Jak se Sychrovi daří jeho práce ve varně, jsme si nejdříve otestovali na emblematickém pivu Clock 12°. Svrchně kvašené pivo American Pale Ale (APA) má pět procent alkoholu, vzniká z amerických chmelů Simcoe a Cascade. Lehoučká citrusová vůně doplňuje sytou chuť s dobře citelným řízem, hořkost je mizivá.
Dvanáctka má extrémně dobrou pitelnost.
Na řadu přišla i Double IPA z řady No Idols 19°. Polotmavý speciál si nese 7,6 procenta alkoholu, představuje se těžkou chmelovou vůní. Nasládlost v chuti blížící se přezrálému ovoci přechází v hořkost. Jde o silné pivo pro občasné zpestření.
Pivovar Clock Školní 2, Potštejn Sládek: Jakub Sychra