Menu Zavřít

ČNB: České banky by ustály i hlubokou recesi v Evropě

6. 3. 2012
Autor: profit

Bankovní sektor v ČR je stabilní díky dobré kapitálové vybavenosti, ziskovosti a bilanční likviditě. Vyplývá to z aktuálních zátěžových testů České národní banky, jejichž výsledky dnes zveřejnila.

Foto: Jakub Stadler

Bankovní sektor v České republice zůstává odolný vůči výraznému tuzemskému i evropskému ekonomickému propadu. Vyplynulo to z tříletého zátěžového testu uskutečněného na základě dat z konce roku 2011. Ten prokázal, že vybavenost bankovního sektoru setrvává nad osmi procentním minimem.

Dalo se předpokládat, že český bankovní sektor je dostatečně kapitalizován a je připraven i na přísné testování,“ řekl agentuře Mediafax David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance. Jen v případě hluboké finanční krize v Evropě, která by položila mateřské finanční ústavy českých bank, by se podle něj některé banky v ČR mohly dostat do situace, kdy by musely doplnit kapitál, aby vyhověly regulatorním požadavkům.

Základem stability a odolnosti českých bank je silná kapitálová vybavenost, ziskovost a bilanční likvidita,“ uvedl Pavel Řežábek, člen bankovní rady ČNB dohlížející na oblast finanční stability. Kvůli přesnějšímu zachycení účinků šoků ČNB původní dvouletý horizont testů o jeden rok prodloužila. Odolnost bank vůči nepříznivému vývoji je nyní testován pro období tří let. Podle údajů z konce minulého roku kapitálová přiměřenost bankovního sektoru v ČR činila 15,2 procenta.

Český bankovní sektor si nadále udržuje dobrou kondici, kterou by mu v řadě zemí eurozóny mohli závidět. Dílem k tomu přispívá dlouhodobě poměrně konzervativní chování tuzemských bank, dílem obezřetná a pragmatická politika regulátora. I kdyby se naplnily nejčernější představy, které do svých testů ČNB zakomponovala, a některé tuzemské banky by musely doplnit kapitál, nemusí se tuzemští střadatelé o své úspory obávat. Celkový pokles kapitálové přiměřenosti bank by totiž byl v poměru k velikosti sektoru nevýznamný,“ okomentoval výsledky Petr Kříž, vedoucí partner sektoru Finančních služeb, PwC Česká republika.

Zátěžový scénář Dluhové krize počítá s vysokým propadem ekonomické atraktivity vyplývající ze značného prohloubení dluhové krize v eurozóně. To by se projevilo významným poklesem ekonomické aktivity hlavních obchodních partnerů ČR a dále i výrazným propadem české ekonomiky. Celková nejistota na finančních trzích by měla za následek ztrátu důvěry investorů, růst rizikové averze a pokles cen vládních dluhopisů ČR. Součástí zátěžových testů byla i simulace částečného znehodnocení expozic vůči všem vysoce zadluženým zemím EU.

bitcoin_skoleni

Vycházíme ze situace, kdy jsou české banky opravdu silně kapitalizované. Další důležitý faktor je vysoká ziskovost českých bank, která značně přesahuje průměrné hodnoty u bank ve světě. Český bankovní sektor není při svém financování tolik závislý na finančních trzích, jako banky západoevropské. Objem vkladů klientů stále přesahuje objem úvěrů, které banky přesahují,“ připomněl Marek s tím, že právě toto jsou tři základní stavební kameny stability českého bankovního sektoru, díky kterým se dají předpokládat dobré výsledky českých bank i v dalším testování.

Dodatečně bylo simulováno i znehodnocení třetiny všech expozic největších domácích bank vůči svým mateřským skupinám. To ČNB považuje za velmi nepravděpodobný scénář a jednalo se o test nad rámec původního scénáře Dluhová krize. V takovémto případě by kapitálová přiměřenost bankovního sektoru klesla k osmi procentní hranici.

  • Našli jste v článku chybu?