Nejlepší radou je samozřejmě platit dluhy včas. Pokud už ale stojíte tváří v tvář exekutorovi, pak: * vyžádejte si od exekutora jeho průkaz (ten obsahuje jméno, příjmení a titul exekutora, jeho sídlo, označení "soudní exekutor" a státní znak - vydává ho Exekutorská komora).
Nejlepší radou je samozřejmě platit dluhy včas. Pokud už ale stojíte tváří v tvář exekutorovi, pak: * vyžádejte si od exekutora jeho průkaz (ten obsahuje jméno, příjmení a titul exekutora, jeho sídlo, označení „soudní exekutor“ a státní znak - vydává ho Exekutorská komora).
* totéž platí pro listiny, na jejímž základě chce exekuci vašeho movitého majetku provést - soudní rozhodnutí o exekuci.
* máte-li pochybnosti o jednom či druhém, zavolejte policii (linka 158), máte-li pochybnosti o nepodjatosti exekutora, můžete se stěžovat u soudu, nemá to ovšem odkladný účinek.
* je-li pohledávka již uhrazena, exekutorovi předložte příslušný dokument (např. složenku), nemusí to ovšem mít odkladný účinek, exekutor může třeba požadovat potvrzení z druhé strany (tedy věřitele) apod.
* chce-li exekutor zabavit věc, která vám nepatří, upozorněte ho na to, případně požádejte o zápis.
* exekutor nemůže zabavit věc, která slouží osobní potřebě vaší či vaší rodiny (viz předpisy občanského zákoníku), totéž platí pro věci sloužící k výkonu povolání, v případě právnických osob pro jejich podnikání. Výklad pojmu „pro výkon činnosti, resp. povolání“ ovšem může být dosti rozdílný.
* exekutor je povinen provést soupis zabavených věcí a jeho kopii vám předat. Obvykle je tento soupis jakousi první fází exekuce movitých věcí, skutečný odvoz většinou probíhá později. V těchto chvílích je vhodná chvíle pro navržení nějaké rozumné dohody o uhrazení dlužné částky. Většina exekutorů jí dá přednost před dražebním prodejem movitých věcí, který přináší řadu praktických problémů (skladování apod.).
* stížnost na exekutora lze podat u exekutorské komory, případně i u ministerstva spravedlnosti.