Menu Zavřít

CO JE PAKT STABILITY A RŮSTU

1. 12. 2003
Autor: Euro.cz

* Dohoda, která má zajistit úspěšné fungování EMU, stanoví rozpočtová pravidla a postihy za jejich nedodržování. * Přijata byla na summitu v Amsterdamu v červnu 1997, spolu se Smlouvou o EU. Pakt však není součástí této smlouvy. S iniciativou přišel v roce 1995 německý ministr financí Theo Waigel.

* Dohoda, která má zajistit úspěšné fungování EMU, stanoví rozpočtová pravidla a postihy za jejich nedodržování.

* Přijata byla na summitu v Amsterdamu v červnu 1997, spolu se Smlouvou o EU. Pakt však není součástí této smlouvy. S iniciativou přišel v roce 1995 německý ministr financí Theo Waigel.

Pro které země pravidla paktu platí?

* Řídit se jimi musí členské země EMU (tedy Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko a Řecko).

Jaké jsou hlavní zásady paktu?

* Země mají udržovat deficity svých rozpočtů pod hranicí tří procent hrubého domácího produktu.

* Ve střednědobém období musí být deficity jednotlivých zemí vyrovnané (pakt nestanoví konkrétní datum).

* Každý rok předkládají země EMU komisi plán, jak hodlají rozpočet vyrovnat.

Jaké jsou postihy za neplnění pravidel? * Pokud začne být pravděpodobné, že země překročí tříprocentní limit, pošle jí Evropská komise varování (někdy se mu říká „modrý dopis“). Toto varování však musí schválit ministři financí členských zemí kvalifikovanou většinou (například loni v únoru se Německu takto podařilo zaslání varování vyhnout se).

* Postih země je velmi dlouhodobý proces, na jehož konci je pokuta. Modrý dopis dostalo zatím jen loni Portugalsko, pokutu dosud nikdo.

Je možné se pokutě vyhnout?

* Ano, záleží opět na rozhodnutí Rady ministrů. Země však musí prokázat, že buď:

a) už přijímá opatření nutná ke snížení deficitu

b) překročení tříprocentní hranice způsobily výjimečné okolnosti, které sama země nemohla ovlivnit (například povodně)

c) hospodářství země zaznamenalo v předchozím roce vážný propad, tj. ekonomický růst poklesl minimálně o dvě procenta.

Jaké povinnosti má Evropská komise?

* Komise musí mj. včas předkládat Radě ministrů informace a doporučení tak, aby tato mohla přijmout rychlá rozhodnutí.

Co musí udělat členské země?

* Členské státy musí mj. neprodleně přijmout příslušná rozpočtová opatření, pokud obdrží informace o nebezpečí přílišného zvýšení deficitu státní rozpočtu. Tento schodek pak musí snížit co možná nejdříve.

Kdo rozhoduje o uvalení sankcí? * V eškeré sankce uvaluje a termíny pro přijetí konkrétních opatření stanoví Rada ministrů EU. Které státy mají problémy s plněním rozpočtových pravidel?**

bitcoin_skoleni

* První zemí, která od vzniku EMU v roce 1999 překročila tříprocentní hranici, bylo v roce 2001 Portugalsko, jehož deficit státního rozpočtu tehdy činil 4,2 procenta HDP. Loni Lisabon schodek snížil na 2,7 procenta, ale v příštím roce bude mít podle odhadů opět problémy.

* Loni se přes tříprocentní omezení přehouply také Německo a Francie, jejichž deficity mají napřesrok podle prognóz ještě vzrůst.

  • Našli jste v článku chybu?