Menu Zavřít

CO NEVÍTE O EU

8. 12. 2003
Autor: Euro.cz

Evropská unie podporuje malé a střední podniky četnými programy, ke kterým české firmy po vstupu země do EU získají přístup a budou tak moci využívat prostředky z unijních strukturálních fondů. Konkrétně se jedná například o programy Sapard (www.

JAK DOSÁHNOU MALÍ A STŘEDNÍ PODNIKATELÉ PODPORU Z FONDŮ EU?

Evropská unie podporuje malé a střední podniky četnými programy, ke kterým české firmy po vstupu země do EU získají přístup a budou tak moci využívat prostředky z unijních strukturálních fondů. Konkrétně se jedná například o programy Sapard (www.sapard.cz) nebo ISPA (http://phare.mfcr.cz/ispa.htm). Jinou oblastí jsou zemědělské podniky, které budou dostávat přímé dotace z prostředků Unie.

MÁM OBAVY, ŽE PO VSTUPU DO EU ZANIKNE V KONKURENCI VĚTŠINA NAŠICH PODNIKŮ…

Konkurence bude tvrdá, nicméně řada podniků je na ni již připravena. O jejich konkurenceschopnosti svědčí například to, že do zemí EU dnes směřují více než dvě třetiny celkového vývozu. Problémy nastanou zejména firmám s nízkou produktivitou práce a také těm, které doposud s partnery ze zemí EU neobchodovaly.

bitcoin_skoleni

JAKÝ JE PŘEDPOKLÁDANÝ VÝVOJ VÝŠE DANÍ PRO FYZICKÉ A PRÁVNICKÉ OSOBY PO VSTUPU DO EU?

V Unii neexistují žádné společné předpisy sjednocující daňové systémy v jednotlivých zemích, takže i výše zejména přímých daní bude plně záviset na rozhodnutí našeho parlamentu. Sazba daně z příjmu právnických osob by se měla postupně snižovat až na 24 % v roce 2006, u daně zpříjmu fyzických osob se žádné velké změny neočekávají.

  • Našli jste v článku chybu?