V ulici Československého exilu v pražských Modřanech odstartoval projekt Ahoj Vanguard, jehož autorem je společnost PSN. Ta se už více než 30 let věnuje zejména rekonstrukci činžovních domů, v současnosti se ale orientuje i směrem k výstavbě velkých rezidenčních a polyfunkčních projektů. Nová nemovitost bude stát v těsném sousedství bývalé továrny Microna, kterou PSN aktuálně mění na industriální bydlení Vanguard Prague se 150 lofty.
Ahoj Vanguard představuje devítipodlažní dům s celkem 94 byty o dispozicích 1+kk až 4+kk a rozloze od 22 do 238 metrů čtverečních. Kromě zahrádky, terasy či balkónu bude samozřejmostí podlahové vytápění, rekuperace a klimatizace. Světlé prostory zajistí velkoformátová okna. Pro ty, kteří neradi jedí sami, bude přímo na střeše domu k dispozici společná kuchyňka a terasa s posezením. V rámci předprodejů udala společnost již 80 procent bytů, jejich kolaudace je plánovaná na konec příštího roku.
Slovo v případě nového projektu měla i zvyšující se poptávka po nízkoenergetickém bydlení. Součástí stavby tak jsou rovněž alternativní zdroje energie jako tepelná čerpadla, solární panely a fotovoltaická elektrárna, jež slibují snížení nákladů.
Symbióza s boháči
Pozemek do svého portfolia společnost PSN přidala s jasnou vizí: propojit dva zcela odlišné projekty. „Oproti luxusnímu loftovému bydlení Vanguard Prague se sousední Ahoj Vanguard vyznačuje více hravou a pohodovou atmosférou. Díky pestré nabídce jednotek se hodí jak pro vícečlenné domácnosti, tak pro mladé lidi, kteří se chystají usadit například po delším pobytu v zahraničí a už plánují založit rodinu. Přitom se ale nechtějí vzdát svého osobitého stylu, hledají něco neotřelého, designového a současně v dobré lokalitě,“ komentuje ředitel rezidenčních projektů PSN Marek Padevět. A dodává, že byty jsou určitě vhodné i pro zájemce, kteří chtějí koupit nemovitost na investici.
Padevět věří, že symbióza obou projektů přinese budoucím majitelům bytů obrovské možnosti vyžití. „Vanguard Prague je totiž výjimečný nejen po architektonické stránce, ale také zázemím. To bude plně k dispozici i pro rezidenty Ahoj Vanguard, kteří mohou využívat třeba wellness s finskou saunou, párou a 18metrovým bazénem nebo plně vybavené fitness,“ popisuje.
O designový návrh Ahoj Vanguard se postaralo studio Ofstone, které každé z bytových pater zalilo jinou barvou. Tímto krokem chtělo dát místu nejen energetický nádech, ale rovněž usnadnit obyvatelům orientaci v budově. Celkový vzhled prostor bude světlý a ,odlehčený‘. A v podobném duchu se ponese i fasáda, jejíž dominantou budou horizontálně členěné černé desky v kombinaci s prosklenými plochami. Díky římsám, balkonům a terasám má pak celý projekt působit ,vzdušně‘.
Zeleně není nikdy dost
Budovu developer položí na speciální podnoží, čímž se opticky vyčlení spodní část objektu s třemi podzemními a dvěma nadzemními patry určenými k parkování rezidentů a obyvatel vedlejšího Vanguard Prague. Aby architekti docílili zjemnění a zútulnění, rozhodli se tuto venkovní část opláštit a pokrýt popínavými rostlinami. Zelená stěna bude navíc pohlcovat hluk a celou stavbu propojí s okolní flórou.
Právě ta představuje další stěžejní prvek projektu. Výrazné v tomto ohledu budou třeba dva kilometry čtvereční rozsáhlé zahrady osazené stromy a vysokými travinami. Uprostřed rostlin budou vyčleněné relaxační plochy pro umístění laviček, terasy a dětského hřiště.
A proč právě Modřany? Protože podle PSN patří k dynamicky se rozvíjejícím pražským lokalitám. Roli ale hrál rovněž fakt, že se v místě snoubí původní architektura prvorepublikových vil s průmyslovou výstavbou a moderními projekty. Dle společnosti je pozitivní také skutečnost, že se Modřany v současnosti řadí mezi nejzelenější městské části hlavního města.
Kromě dvou uvedených projektů česká firma, jež byla už čtyřikrát oceněna v programu Best Managed Companies, aktuálně pracuje například na konverzi továrního areálu Koh-i-noor v pražských Vršovicích či na přeměně areálu Innogy v Brně. A připravuje také výstavbu polyfunkční budovy na místě bývalého Transgasu v centru Prahy na Vinohradech, na které bude spolupracovat se společností Penta Real Estate.
Dlouhodobě pak firma vedle Prahy a Brna vytváří vlastní portfolio nemovitostí i ve východních Čechách, konkrétně v Pardubicích a nedalekém Hradci Králové. Všechny tyto budovy jsou určeny jak pro nájemní bydlení, tak za účelem pronájmu kanceláří a komerčních prostor. Nejvýznamnějšími z nich jsou pak ikonický Tančící dům, Dům Módy na Václavském náměstí nebo první český mrakodrap City Empiria na Pankráci.