PODNIKÁNÍ: VÝRAZNĚ VĚTŠÍ TRH Příležitosti, které se českým podnikatelům naskytly po vstupu Česka do Evropské unie, převyšují podle jejich vlastního hodnocení vzniklá rizika. Hlavní výhodou je možnost vstoupit na trh se 400 miliony obyvateli, nevýhodou pak vyšší konkurence, která drtí zejména nepřipravené malé a střední firmy.
PODNIKÁNÍ: VÝRAZNĚ VĚTŠÍ TRH Příležitosti, které se českým podnikatelům naskytly po vstupu Česka do Evropské unie, převyšují podle jejich vlastního hodnocení vzniklá rizika. Hlavní výhodou je možnost vstoupit na trh se 400 miliony obyvateli, nevýhodou pak vyšší konkurence, která drtí zejména nepřipravené malé a střední firmy. „Čeští podnikatelé vstupem do Unie jednoznačně získali,“ tvrdí prezident hospodářské komory Jaromír Drábek. Domácí firmy začínají zjišťovat možnosti zakládání poboček na trzích členských zemí a zajímají se o účast na výběrových řízeních ve státech i institucích Unie. „Pro exportně orientované firmy se zjednodušil vývoz,“ souhlasí viceprezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Evropská unie přinesla českým podnikatelům nové kontrakty, ale také chaos v nových zákonech. EXPORT: RAKETOVÝ NÁRŮST
O vývoji zahraničního obchodu podrobněji píšeme na straně 16.
ZEMĚDĚLSTVÍ: O PŮDU NENÍ ZÁJEM „Trh se soukromou zemědělskou půdou se ani přes státní podporu nákupu výrazněji nerozhýbal,“ soudí prezident Agrární komory Jan Veleba. Zemědělským podnikům často chybí volný kapitál a situace může svědčit i o menší důvěře hospodářů v budoucnost. Významněji se prodává jen půda státní, spravovaná Pozemkovým fondem, a to v rozsahu asi 70 až 80 tisíc hektarů ročně. (Další podrobnosti na straně 16) ZAMĚSTNANOST: BEZE ZMĚN Odborníci se shodují, že rok členství v Evropské unii se na tuzemském trhu práce příliš neprojevil. Přivedl sice na některá místa zahraniční firmy s novými příležitostmi, ale míra nezaměstnanosti se dramaticky nezměnila. Počty cizinců pracujících v tuzemsku zůstaly prakticky stejné. Nenaplnily se ani obavy některých zemí Unie, že mnoho Čechů bude hledat práci v zahraničí. Zatímco letos v březnu bylo bez práce celkem 540 tisíc lidí, loni v březnu jich bylo o 20 tisíc víc. Řada lidí by ráda pracovala v EU, brání jim v tom hlavně nedostatečná znalost jazyků. CLA: ZJEDNODUŠENÍ I NOVINKY
Skončily pravidelné celní kontroly, odpadla cla a další poplatky vybírané v souvislosti s dovozem nebo vývozem zboží. Obchodníci mají stanovenou povinnost vyplňovat výkazy pro potřeby statistiky vnitrounijního obchodu -Intrastat. Cla v tomto obchodování sice padla, daně však zůstaly. Daň z přidané hodnoty při obchodu mezi dvěma plátci DPH z různých zemí platí příjemce zboží na základě pravidel a sazeb platných v zemi, kde má bydliště nebo sídlo. Pokud kupující není plátcem a prodávající ano, platí DPH kupující podle sazby v zemi nákupu zboží. Při obchodování se státy mimo Unii vedou tuzemští obchodníci minimálně část celního řízení u jiného než českého celního úřadu.
DOPRAVA: O POLOVINU VÍC KAMIONŮ
Bilanci prvního roku členství v oblasti dopravy se podrobněji věnujeme na straně 17.
REALITY: CENOVÝ BOOM NENASTAL
Ceny starších i nových bytů po loňském vstupu do Evropské unie navzdory očekávání nerostly. Minulý rok byl naopak ve znamení cenového pádu starších bytů, ceny nových stagnovaly. (Viz také strana 52.)
BANKOVNICTVÍ: KONKURENCE SÍLÍ
Uvolnění podmínek po vstupu do Evropské unie přilákalo desítky evropských bank. Většina z nich využila volného pohybu služeb, který zahraničním bankám umožňuje vyvíjet v Česku činnost, aniž by zde musely otevřít pobočku. Podle ekonomů se v podstatě v tuzemsku jen zaregistrují. Bank, které mohou na českém trhu nabízet služby bez pobočkové sítě, je zatím 79. Jejich počet však nadále roste - za posledních šest měsíců stoupl o 41 peněžních ústavů. Vlastní pobočku zatím v Česku otevřelo pouhých deset bank, dalších 22 zde má jen zastoupení a 16 bank má více než 50procentní zahraniční účast.
BURZA: VELCÍ HRÁČI PŘICHÁZEJÍ
Vstup do Unie vedl na kapitálovém trhu k dalšímu přílivu zahraničních investorů. Nečekaně silná poptávka přinesla nebývalé zhodnocení akcií, které se zařadily k nejvýkonnějším na světě. Počátkem loňského května začal platit nový zákon o podnikání na kapitálovém trhu sladěný s unijním právem. „V očích investorské veřejnosti jsme se definitivně zařadili po bok tradičních zemí Evropské unie a Česko se tak stalo standardním investičním prostředím,“ říká generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. „Výsledkem změn bylo zprůhlednění kapitálového trhu a především se posílila důvěra zahraničních investorů,“ dodává Zdeněk Radil z České asociace obchodníků s cennými papíry.