Hardware Investiční fond Credo Ventures společně se spoluzakladateli Avastu a AVG Eduardem Kučerou a Karlem Oblukem investovali 2,8 milionu dolarů do brněnského univerzitního startupu Codasip. Podle informací týdeníku Euro za to získali 30procentní podíl ve firmě s tím, že menšími částkami přispěli i samotní spoluzakladatelé Codasipu.
Všichni tito podílníci vstupují do byznysu, který s největší pravděpodobností čeká značný rozkvět. Jen v loňském roce dosáhl hodnoty kolem 200 milionů dolarů s tím, že se letos počítá s 20procentním růstem. „Potenciál vidíme obrovský,“ vzkazuje Jaroslav Trojan z fondu Credo Ventures. Hnán má být i růstem takzvaného internetu věcí.
Codasip vytváří nástroje, pomocí kterých je možné navrhovat design mikroprocesorů.
Tradiční procesory (třeba od Intelu) jsou stavěny univerzálně tak, aby zvládaly co největší množství funkcí.
V Brně se ale soustředí na ty čipy, které jsou používány třeba v chytrých televizích, navigacích, mobilních telefonech a podobně. Tam je často potřeba procesor jasně optimalizovaný a přizpůsobený specifickým požadavkům.
Codasip už má velké zákazníky z řad výrobců spotřební elektroniky, zejména chytrých telefonů. Centrála a vývoj firmy sídlí v Brně, kam má k současným 20 vývojářům brzy přibýt dalších 20 vysoce specializovaných odborníků. Společnost také expanduje obchodně. „Od začátku roku máme zastoupení v USA a Izraeli, dokončujeme jednání o Tchaj-wanu a začínáme jednat o pobočce v Japonsku,“ říká pro týdeník Euro šéf Codasipu Karel Masařík.
Codasip je ukázkový univerzitní spin-off. Vznikl původně jako výzkum na Fakultě informačních technologií VUT v Brně. Karel Masařík tam doteď působí jako odborný asistent a jeho kolega Tomáš Hruška na téže škole funguje jako profesor a proděkan. Český fond Credo Ventures je v poslední době poměrně aktivní. Poté, co se mu podařilo prodat pražskou a rovněž na univerzitě vzniklou firmu Cognitive Security gigantu Cisco, už investoval například do projektu Comprimato nebo londýnského TVbeat.