Revitalizace modřanského komplexu bude stát dvě miliardy korun
Na území kočičích jazýčků a rumových pralinek vyroste soubor komerčních i rezidentských objektů. Když prostory modřanské Orionky v roce 1992 převzala nadnárodní společnost Nestlé, její vedení brzy přestěhovalo produkci do Olomouce a v pražském areálu zbyly jen linky na zpracování kakaových bobů. Proto Nestlé vyhlásilo soutěž na využití pozemků a výstavbu nové centrály pro Českou a Slovenskou republiku. Vítězem tendru, kterého se zúčastnilo osm firem, se stala developerská společnost Sekyra Group.
Přidělený architekt.
Ve většině případů je na developerovi, aby si zvolil architekta, se kterým bude na projektu spolupracovat. Cukrovinkový koncern postupoval jinak - developerovi architekta „přidělil“. Management pražské dcery Nestlé si vybral pražského architekta Martina Kotíka, kterého přijel ze Švýcarska schválit i firemní architekt. Kotík dostal od Švýcarů zadání projektu nové centrály: budova by měla být elegantní, nesmí být extravagantní ani provokativní. Striktní požadavky zadavatel vznesl i na vnitřní uspořádání prostor.
„Nestlé vyžaduje neformální pracovní prostředí v open space prostoru,“ říká Martin Kotík. Proto navrhl otevřená pracoviště, která ústí do atria uvnitř budovy. Atrium bude zmenšenou napodobeninou zahrady se stromy, uměle vybudovaným potokem a dřevěnými chodníky. Takto pojaté administrativní komplexy jsou typické pro Spojené státy. V Evropě zůstávají doposud spíše raritou.
Prosklený pětipatrový objekt pro čtyři sta zaměstnanců firmy má zahrnovat i výstavní prostory pro expozice výrobků a konferenční a školicí centrum. Do projektu je začleněna také reprezentační ukázková kuchyně, kde budou profesionálové předvádět, jak se vaří čokoláda a jak se vyrábějí desítky dalších produktů.
V novém sídle Nestlé vznikne přes deset tisíc metrů čtverečních administrativních ploch a téměř čtyři tisíce metrů čtverečních parkovacích prostor ve dvou podzemních podlažích.
Výstavba centrály je první etapou zhodnocení více než sedmihektarového modřanského areálu. Demolice a příprava pozemků před samotnou výstavbou by měla proběhnout ještě letos. Stavět chce developer na jaře příštího roku a s dokončením komplexu počítá na podzim roku 2006.
Pozemky areálu v Modřanech prodá Nestlé společnosti Sekyra Group, od které si posléze pronajme budovu centrály. Cenu, za kterou developer pozemky získá, nechce žádná ze zúčastněných stran zveřejnit. „Mohu pouze uvést, že nálady na plánované zhodnocení celého areálu dosahují dvou miliard korun,“ řekl týdeníku EURO David Tomanec, projektový manažer společnosti Sekyra Group. O podobě celého komplexu ale doposud není rozhodnuto.
Říčním taxíkem až do centra.
Vyrůst by zde měly administrativní budovy a také byty. „Poměr rezidenčních a kancelářských ploch nakonec určí situace na trhu,“ poznamenává David Tomanec. Architekt Martin Kotík dodává, že požadavkem Nestlé je, aby okolní budovy dosahovaly stejného standardu jako centrála firmy. „Žádná Potěmkinova vesnice ani obrovské nákupní centrum,“ shrnuje architekt. „Naším cílem je areál zatraktivnit, určitě bude přístupný veřejnosti,“ doplňuje Kotík.
„Mohlo by vzniknout 200 až 250 bytů,“ říká architekt. Měly by spadat do standardní, nikoliv luxusní kategorie. Kotík předpokládá, že jejich potenciální majitele bude lákat nedaleká rekreační zóna, která by se v budoucnu měla táhnout podél celého břehu Vltavy v lokalitě městských částí Prahy 12 a částečně Prahy 4. „Blízkost řeky svádí k myšlence vybudovat vedle areálu bývalé čokoládovny menší přístav. Po Vltavě by se potom mohlo dojet říčním taxíkem až k Národnímu divadlu,“ popisuje plány architekt.
Nestlé zatím nehodlá upřesnit, zda ještě přesune zbytek výroby, která v Modřanech doposud funguje. Ta totiž blízké okolí naplňuje nepříjemnými pachy. „Budou redukovány. Výrobní haly se odhluční a dostanou nový plášť,“ říká Kotík. Pokud by se tak nestalo, developer by jen obtížně prodával byty a hledal nájemce nových administrativních budov.
Revitalizace modřanského areálu čokoládoven může nastartovat rozvoj okolních více než 23 hektarů pozemků, které jsou zčásti majetkem soukromých vlastníků a zčásti města. V minulosti sloužily především lehkému průmyslu, nyní jsou z velké části nevyužívané. „Plánovaná výstavba v komplexu čokoládoven každopádně lokalitu zhodnotí. Naše společnost nevylučuje zájem o další projekty v okolí,“ doplňuje Tomanec ze Sekyra Group.