Bývalý šéf Českého Telecomu pracuje pro české firmy Stapro a ProGamers
Posledních patnáct let svého života čtyřicetiletý Gabriel Berdár dělá už jen jedno: Uskutečňuje si sny. Koncem osmdesátých let minulého století přišel z Košic do Prahy s jedinou taškou. V kapse měl pár set korun. Aby přežil, pracoval na stavbách, myl okna, byl řidičem limuzíny, doučoval soukromě matematiku a fyziku. Jako manažer začínal úplně zezdola coby obchodní zástupce Strojimportu s platem 1950 korun měsíčně a bydlel na ošuntělé ubytovně. Postupně prošel různými - zejména zahraničními - firmami podnikajícími v oblasti informačních technologií. Americká počítačová firma Dell mu nakonec svěřila řízení pěti zemí. Pak přišla opravdu velká firma a velká výzva a Berdár dokázal to, s čím nikdo nepočítal. Během jednoho roku udělal z Českého Telecomu - dle hodnocení nezávislých analytiků - nejlepšího telekomunikačního operátora ve střední a východní Evropě. Nastavil strategii integrovaného operátora, ve které podnik nadále úspěšně pokračuje. Zajistil, aby se rychlé připojení k internetu stalo samozřejmostí i v Česku a bylo dostupné za velmi nízké ceny. A hlavně: Vydělal pro všechny občany tohoto státu v rekordně krátké době rekordní peníze. Český Telecom se prodal za 83 miliard korun, přičemž takzvaní odborníci očekávali zhruba polovinu.
Show me the numbers!
Na titulní strany českých novin se však bohužel nedostal pro to, co dokázal jako manažer. „Slavným“ se stal poté, co byl na objednávku surově zbit. Měl být zastrašen, možná zlikvidován. Policie zřejmě pachatele nikdy nenajde. Vypadá to, že ani nechce.
Berdár přežil a pokračuje v tom, co ve své manažerské kariéře vždy dělal: vydělává lidem, kteří se rozhodli investovat do firem svoje peníze. Často se tomu říká transformace, restrukturalizace, rozvoj, zavádění účinnějšího řízení či překvapivého podnikatelského modelu. Je vizionář, ale až extrémně pragmatickým přístupem k uskutečňování nápadů. „Jednou mi moji podřízení z položertu dali k narozeninám tričko s nápisem Show me the numbers! Přesně vystihli můj přístup k řízení: Můžete to řídit, jen když měříte to, co řídíte,“ vysvětluje Berdár.
Od listopadu spolupracuje se dvěma zatím málo známými středně velkými firmami, radí investiční společnosti Venture Investors a přemýšlí o založení takzvaného angel-fondu, který by investoval do menších podniků, zejména z oblasti informačních technologií. „Kromě toho ještě mám nějaké soukromě aktivity v oblasti služeb a nemovitostí, ale tam jsem spíše jenom investorem,“ dodává Berdár.
Cesta do Pardubic.
Gabriel Berdár od listopadu začal pracovat pro pardubickou softwarovou firmu Stapro, která dodává manažerské informační systémy pro nemocnice. „Podepsal jsem roční kontrakt jako exekutivní konzultant. Budu se podílet zejména na rozvoji společnosti a na zvýšení její hodnoty. Po odchodu z Českého Telecomu jsem dostal řadu velmi lukrativních nabídek, ale vybral jsem tuto středně velkou českou firmu proto, že v ní vidím velkou výzvu i pro sebe,“ řekl pro týdeník EURO Berdár.
Říká, že Stapro je velmi perspektivní podnik s potenciálem na mezinárodní expanzi. Firma pracuje pro zhruba čtyři desítky českých nemocnic, pomocí vyhodnocování dat zjišťuje, jak mohou efektivněji fungovat. Získala ale například i zakázku od Světové banky ve výši zhruba 1,5 milionu dolarů, což je její největší zakázka od vstupu České republiky do Evropské unie. Stapro také dodává konzultační služby pro evropský projekt CEEQNET, který má navrhnout systém porovnání kvality a výkonnosti zdravotní péče ve střední a východní Evropě.
„S jedním z majitelů společnosti, s Milanem Kudrnou, jsme se před několika lety seznámili při práci na jednom obchodním případě. Pak jsme se dlouho neviděli. Letos v létě na dovolené na pláži se pan Kudrna dočetl v novinách, že končím v Českém Telecomu, a zavolal mi. Dohodli jsme se na spolupráci. V současnosti jsem právě zahájil spolupráci s majiteli a managementem na projektu, jehož cílem je zvýšení hodnoty společnosti, zavedení modelu řízení a obchodního modelu, který bude dále podporovat rozvoj firmy,“ řekl týdeníku EURO Berdár.
„Dohodli jsme se s Gabrielem Berdárem na spolupráci, protože v ní vidíme příležitost pro další rozvoj společnosti Stapro. Chceme zlepšit vnitřní řízení firmy a uskutečnit strategické plány, které ve svém důsledku povedou k vyšší přidané hodnotě pro naše zákazníky. Vzhledem k ambicím společnosti, pokud jde o další expanzi nejen na domácím trhu, ale i v mezinárodním měřítku, věřím, že využijeme manažerské zkušenosti Gabriela Berdára, které se již prokazatelně osvědčily v různých typech společností. Věřím, že se nám tyto ambice podaří společně naplnit jak na českém, tak i na zahraničních trzích,“ řekl týdeníku EURO Milan Kudrna.
Iniciátor a realizátor.
Berdár ve firmě Stapro měl možnost dělat i generálního ředitele. Tuto nabídku však odmítl: „Svým založením jsem spíše iniciátor nových projektů a realizátor myšlenek. Z manažerského hlediska nejsem takzvaný údržbář či day-to-day manažer, není mi blízké dělat dlouhou dobu stejnou rutinní činnost, i když jsem většinou zaváděl modely řízení, které minimalizují nežádoucí chaos, tak, aby se dala co nejpřesněji předpovědět a plánovat budoucnost společnosti nebo firemní jednotky, kterou jsem řídil, a tím pádem aby se z toho stala rutinní činnost, kterou pak velmi často přenechávám jiným,“ říká Berdár.
Byznys v kyberprostoru.
Další firma, se kterou Berdár spojil svoji profesionální kariéru, je ProGamers. Ta podniká v oblasti hraní on-line her, buduje síť oblíbených internetových klubů PG Cyber Café a pořádá soutěže v počítačových hrách. Práce ve firmě ProGamers bude pro Berdára podobná jako v podniku Stapro. „S majitelem firmy Danielem Mikšovským jsme se před několika lety potkávali na tenise, pak jsme se několik let neviděli. Když se dozvěděl, že končím v Českém Telecomu, zavolal mi. Začali jsme diskutovat o tom, jakým způsobem lze dále rozvíjet ProGamers. Teď už máme plán, obchodní model a stanovili jsme priority, včetně aktivit směřujících k mezinárodni expanzi v rámci středoevropského regionu,“ říká Berdár. Cílem je dotáhnout ProGamers na významnou mezinárodní firmu v oblasti počítačových her a zároveň umožnit lidem získávání znalostí a zkušeností v oblasti informačních technologií zábavnou formou. „ProGamers připravujeme na to, aby byla špičkovou společností v oblasti on-line hraní počítačových her a halových turnajů. Jejich síť se postupně rozšíří i mimo území Česka. Zároveň chceme umožnit zákazníkům, aby v síti ProGamers mohli za výhodných podmínek i kupovat produkty a služby, které pro své herní aktivity budou využívat, a to od počítačového hardwaru a softwaru až po telekomunikační služby a produkty. V současnosti připravujeme další rozšíření a změnu formy naší vzájemné spolupráce,“ dodává Berdár.
Daniel Mikšovský ve spolupráci vidí velkou příležitost propojit vlastní zkušenosti a znalosti z prostředí počítačových her a úspěšného soukromého podnikání s velmi dobrými manažerskými a řídícími schopnostmi Gabriela Berdára, které prý několikrát prokázal v minulosti. „Rádi bychom vytvořili unikátní nabídku pro všechny, kdo se počítačovými hrami zabývají i pro ty, kdo chtějí tento velmi dynamicky segment oslovovat svoji nabídkou,“ říká spolumajitel firmy ProGamers.
Vlaky, fotky a hry.
Čtyřicetiletý Mikšovský je podobný typ jako Berdár. Před patnácti lety byl výpravčím. Po změně režimu v listopadu 1989 se dal na podnikání s dvaceti tisíci korunami a v roce 1991 se svým společníkem Michalem Bayerem budoval síť laboratoří na rychlé zpracování barevných fotografií s názvem Fotolab. Postavili společnost se sto pobočkami nejen v Česku a na Slovensku, ale i v Maďarsku. Zaměstnávali čtyři stovky lidí a roční obrat se pohyboval kolem 700 milionů korun. V polovině devadesátých let 66,7 procenta akcií Fotoalbu koupila německá firma CeWe Color, která nyní vlastní už téměř sto procent akcií.
Pomáhat malým.
Kromě těchto dvou firem se Berdár v roli poradce angažuje v investiční společnosti Venture Investors, která se zaměřuje na poradenství při fúzích a akvizicích a práci s finančními investory. „S hlavní postavou Venture Investors Michaelem Rostockem se známe již několik let, on zase spolupracuje s mnoha lidmi, kteří již v oblasti IT jako podnikatelé něco dokázali. Nedávno jsme začali diskutovat o tom, jak by se dalo pomoci menším a středním IT firmám, které často mají dobrý nápad. Nicméně jim mnohdy chybějí nejen peníze pro výraznější prosazení se, ale zejména zkušenosti z oblasti řízení společnosti tak, aby dosáhla majiteli očekávanou finanční výkonnost,“ říká Berdár. Konstatuje, že firmy, se kterými hodlají spolupracovat, mají možnost získat nejen finanční zdroje, ale i know-how, které jim umožní efektivní řízení. „A kdyby takto vylepšená společnost byla na prodej, cena pro majitele bude co nejvyšší. Pro Venture Investors mohu být užitečný i v případě jednání s potenciálními investory, kteří hledají firmy, do kterých se vyplácí vložit peníze,“ říká Berdár.
S Venture Investors souvisí i další jeho aktivita. S některými lidmi plánují vytvořit takzvaný angel-fond, který by investoval do menších a středních podniků, jejichž finanční potřeby jsou řádově nižší než potřeby firem, které jsou zajímavé pro klasické Private Equity fondy. „Tím pádem se chceme podílet na rozvoji znalostní ekonomiky, která bude klíčová v době, až Česko vyčerpá polštář nízkých mzdových nákladů a klasické montážní firmy, které těchto výhod dnes ještě využívají, se začnou přesouvat do míst, kde náklady na práci budou ještě nižší než u nás,“ uvádí o svých plánech Berdár.
Velikost není rozhodující.
Proč se Berdár pustil zrovna do segmentu středních a malých firem, a nešel zhodnotit kapitál nějaké velké nadnárodní společnosti? „Jednak jsem dělal v různých typech společností od nejmenších po největší, takže velikost - dámy možná nebudou souhlasit - není rozhodující. Tento segment je zajímavý proto, že pokrok díky velikosti společnosti a dynamice, která se v nich dá dosáhnout, je velmi rychle vidět. Společnosti se takto chovají jen v případě, když jsou řádně řízené a jsou-li jejich zaměstnanci „postižení“ správnou mírou ambice. Zároveň jsem schopen zúročit své znalosti a zkušenosti z řízení jak složitých a velkých celků. To znamená, že dokážu pomáhat nastavovat podnikatelský model a způsob řízení, který pak menší firmy dostane na vyšší příčku, což je etapa komplexní společnosti, kde se více a více odděluje role majitelů a manažerů,“ popisuje svoji vizi Berdár.
Dveře v Telecomu.
To, že Gabo, jak se mu v českých podnikatelských kruzích říká, bude opět pracovat v IT byznysu, není překvapivé. „Je to oblast, které rozumím, působil jsem v ní dlouho. Navíc jde o sektor, v němž má mnoho českých firem šanci uspět i v mezinárodní soutěži,“ míní.
Největší přednosti malých a středních firem v oblasti IT Berdár vidí ve velmi dobré technické znalosti, ve schopnosti improvizovat, v ochotě pracovat nad rámec standardní pracovní doby s velkým nasazením a v nevídané ambici uspět.
Slabin či oblastí, které vyžadují zlepšení, však Berdár vidí více: „Převládá nedostatečná identifikace a kvantifikace příležitostí na trhu spojená s vývojem výrobků a služeb. Dále jsou to nedostatky v řízení prodeje, ve finančním řízení, ve strategickém a operativním plánování. Kultura zacházení se zákazníkem je na nízké úrovni. Chápu, že jde o oblasti, se kterými lidé z IT firem mají historicky minimální zkušenost. Nicméně dnes už existují společnosti, jejichž majitelé či manažeři si uvědomují nutnost zkvalitnit tyto činnosti, protože jsou si vědomi toho, že úspěšné řízení uvedených oblastí v konečném důsledku rozhoduje o úspěchu, nebo neúspěchu firmy, o její existenci, či neexistenci.“
Otázkou je, zda ve svých nových funkcích Berdár se svým tvrdým manažerským přístupem nenarazí na odpor svých spolupracovníků. Čeští manažeři s oblibou vyprávějí historku o tom, jak Berdár v Českém Telecomu údajně jednou vykopl dveře svého podřízeného jen proto, že je měl zavřené, ač bylo nařízeno nechat je otevřené. „Můj manažerský styl může někoho překvapit, ale myslím si, že ke svým spolupracovníkům jsem korektní a spravedlivý. Ta historka o prokopnutých dveřích je čistá účelová lež. Autoři ji vymysleli úmyslně s cílem mě poškodit. Budu právními kroky reagovat nejen na tuhle, ale i další lži, které se v některých médiích v poslední době objevily. Věřím, že vymahatelnost práva a ochrana oprávněných práv a svobod jednotlivce v tomto státě nebude pouze prázdná fráze,“ brání se Berdár.