Menu Zavřít

CountryLife: Životní filozofie jako byznys

20. 10. 2010
Autor: profit

Se zdravým životním stylem u nás po roce 1989 začal Otakar Jiránek jako jeden z prvních. V Melantrichově ulici v Praze tehdy spolu s přáteli otevřel první obchod se zdravou výživou a biopotravinami, vegetariánské občerstvení a později i vegetariánskou restauraci. Dnes už pod značkou CountryLife funguje několik obchodů a restaurací, velkoobchod, ekofarma, biopekárna, ale také osvětový institut.

Foto: Zuzana Šmajlerová

S biopotravinami se setkal už v 80. letech. Jeho sestra, která žila ve Francii, je sama prodávala. Právě ve Francii se pak Jiránek seznámil s podnikateli, kteří zakládali CountryLife v Paříži. Myšlenka zdravého životního stylu v harmonii s přírodou, s níž přišli tvůrci CountryLife už zhruba před sto lety, tou dobou dorazila i do země galského kohouta. Také Jiránka ihned zaujala, a tak Francouze pozval do Československa. Bylo to na podzim 1989. Oni měli čas až v lednu 1990. Mezitím se situace v zemi obrátila naruby a porevoluční euforie jeho chuť podnikat ještě více podpořila. Nejprve proto odjel na stáž do USA, později strávil rok i s rodinou a několika mladými přáteli ve Francii, kde se učili práci na farmě i v obchodu a restauraci CountryLife v Paříži.

Romantiky prosluněných francouzských strání si ale příliš neužili. Mezitím se totiž podařilo získat do pronájmu obchod v Melantrichově ulici, který bylo nutné rekonstruovat. Otakar Jiránek tou dobou s přáteli zakládal občanské sdružení Společnost Prameny zdraví, současně vznikal CountryLife, a tak mnoho nocí strávil na cestách mezi Prahou a Francií. První úspěch se dostavil hned s otevřením obchodu. V den otevření stála před dveřmi fronta a plno měli pak v obchodě i v dalších dnech. Z prodeje se podařilo včas vydělat i na zaplacení prvních faktur. Že dali zahraniční dodavatelé své zboží na fakturu firmě, která teprve začínala, a navíc ještě někde na divokém východě, to považuje Otakar Jiránek za malý zázrak. Přispěly k tomu zejména dobré vztahy právě s CountryLife v Paříži.

Když se dveře netrhnou

Dařilo se. Proto CountryLife otevřel další pobočky velkoobchodu v Karlových Varech, Frýdku-Místku, Hranici na Moravě nebo prodejnu, restauraci a pekárnu v Lounech. Cesta k úspěchu měla ale i dobrodružné odbočky. Hektický vzestup firmy například v roce 1995 srazila zpronevěra jednoho ze zaměstnanců. Pět milionů, které postupně vytuneloval, způsobilo firmě doslova existenční problémy. Opět pomohli dodavatelé, kteří počkali se splátkami. Problémy měl CountryLife i s odběrateli, kteří neplatili. V té době došlo k radikálnímu řezu. Společnost se zbavila poboček mimo Prahu. Soustředila se na obchody a restaurace v Melantrichové a Jungmannové.

Úspěch vidí Jiránek hlavně v tom, že obchody nabízely to, co tu dosud nebylo. Tedy například cizrnu, fazole mungo, adzuki, kuskus, mořské řasy, mořskou sůl nebo sójové produkty. Část z toho v biokvalitě. K tomu byly v nabídce ekologické čisticí produkty nebo přírodní kosmetika. Od roku 1992 měl CountryLife i vlastní ekologické hospodářství v Nenačovicích u Berouna. Jiránek vzpomíná, jaké problémy s prodejem biozeleniny v obchodě dělali tehdy hygienici. Až kuriózní se zdá příběh z roku 1998, kdy CountryLife dostal pokutu 200 tisíc od pražského hlavního hygienika za to, že nechává lidi, aby si v restauraci sami nabírali saláty. Hygienik trval na tom, že se tak jídlo kontaminuje.

Téma: Česko prožívá BIOBOOM

Od importu k vlastnímu pěstování

Období let 1997 a 1998 nebylo pro firmu založenou na importu jednoduché. Kvůli Klausovým úsporným balíčkům byl podle Jiránka dovoz zboží velmi nevýhodný, a tak se firma začala více orientovat na české dodavatele. V Nenačovicích kousek od 80 hektarů polí, na kterých hospodaří, koupila a opravila starý kravín a seník. Teď tam sídlí velkoobchod, jedna z prodejen i biopekárna. Zeleninu, kterou tu vypěstuje, na místě také zpracuje. Pokud jde o obilí, rovnou ho umele a upeče z něj výsledný produkt – odpadá tak převážení, které zatěžuje životní prostředí.

bitcoin_skoleni

Tuzemský CountryLife nyní zaměstnává 120 lidí, poslední roční obrat firmy byl zhruba 230 milionů korun. Mnoho zisku ale nezbývá, protože společnost ho dále reinvestuje a dává do dalších nevýdělečných programů. Pořádá kurzy, školení i ozdravné pobyty. Otakar Jiránek a společnost pomáhají i české pobočce humanitární organizace Adra, kterou on sám spoluzakládal. Vedle toho se CountryLife podílí také na projektu, který zavádí biopotraviny do škol a jednotlivcům nabízí odběr biobedýnek s čerstvou sezónní zeleninou.

V tom, kam dál pokračovat, má Jiránek jasno. Více obchodovat na Slovensku a v Polsku, případně vytvořit vlastní frančízu obchodů se zdravou výživou. Chce také pokračovat v tom, co pro českou pobočku CountryLife udělali kdysi francouzští kolegové. Už teď proto tuzemský CountryLife předává své zkušenosti i vědomosti o zdravém životním stylu partnerům na Ukrajině, v Rusku, Lotyšsku nebo třeba Moldávii.

  • Našli jste v článku chybu?