Smartphone, který zamotá hlavu mobilním operátorům
Už jsme si zvykli, že Nokia čas od času přijde s netradičně pojatým telefonem, který posléze udělá příslovečnou díru do světa. Mohla by jím být i E61, protože potrápí nejen konkurenty na poli mobilních přístrojů, ale přidělá vrásky i mobilním operátorům. Je totiž vybavena Wi-Fi čipem, který kromě připojení k internetu umožňuje i hlasové hovory přes VoIP (technologie přenosu hlasu přes internetovou síť).
Na první pohled Nokia E61 ze všeho nejvíc připomíná koupelnovou dlaždičku. Velké, nepříliš praktické, nemotorné? Kdepak. Díky malé tloušťce a vzhledem k rozměrům nízké hmotnosti E61 dobře padne do ruky a ani v kapse saka se nebude připomínat výrazněji než jiné telefony. Navíc výhody, které z větší plochy mobilu plynou, jsou velmi zajímavé.
Předně má telefon plnohodnotnou qwerty klávesnici. To znamená, že majitelům E61 odpadá jak šílené mačkání tlačítek při psaní SMS nebo e-mailů, tak i problémy se slovníky typu T9, které sice dokážou zpříjemnit psaní na klasické mobilní klávesnici, ale ani zdaleka nejsou dokonalé.
Druhý zásadní rozdíl proti běžným telefonům představuje displej. U většiny mobilů je orientovaný na výšku, což působí problémy zejména při připojení k internetu, protože zobrazované stránky se na něj nevejdou. Poměr šířky a výšky činí u E61 příjemných čtyři ku třem. Přestože by displej zasloužil lepší rozlišení, přidává nokii spoustu kladných bodů a telefon komfortem obsluhy a užívání přibližuje podstatně dražším komunikátorům, které navíc překonává velmi slušnou rychlostí odezvy, patrnou zejména u internetového prohlížeče.
Mezi displejem a klávesnicí leží ovládací prvky, tedy tlačítka pro vstup do menu a pohyb v něm a joystick. Ten jediný zaslouží kritiku, protože je příliš tuhý a často po něm prst jen sjede.
Zajímavé věci ukrývá E61 i pod kapotou. Zmiňovaný Wi-Fi čip příliš nepotěší české mobilní operátory, stejně jako netěší například americké, u nichž již VoIP z mobilu láme prvních deset procent mobilního trhu. U nás zatím nachází využití zejména na volně přístupných hotspotech, provozovaných většinou městy nebo hotely. Nutno říci, že problémy s nastavením připojení, které Wi-Fi v minulosti provázely, už jsou dávno pryč a připojit E61, podobně jako všechny ostatní přístroje drátům nevěrné, už není sebemenší problém. Avizovaná technologie VoIP ale tak trochu ano.
Odhady odborníků tvrdí, že v Evropě bude VoIP během dvou let zaujímat více než třináctiprocentní podíl na celkových telefonních tržbách, což jak mobilní, tak pevné operátory připraví o miliardy eur tržeb. Logickým krokem pevnolinkových operátorů je zavádění VoIP služeb vlastní provenience, což alespoň částečně sníží škody.
Mobilní operátoři jsou na tom ovšem podstatně hůř. Pro telefonní hovor je velmi důležitá latence, tedy zpoždění přenosu hlasu mezi volajícím a volaným. Ta závisí především na rychlosti a vytížení linek, které ani v sítích třetí generace nedosahují nijak oslnivých hodnot. Proto se obecně mobilní operátoři do nabízení VoIP ve svých sítích nehrnou, a tím více jim budou vadit telefony s alternativním připojením k internetu, jakým je třeba právě testovaná E61. Pomocí Wi-Fi lze přes VoIP volat nezávisle na mobilní síti, často za velmi nízké ceny nebo úplně zdarma a díky rostoucímu počtu přístupových míst do Wi-Fi sítí i neustále častěji.
Zatím je třeba říci, že kdyby se chtěl někdo spolehnout čistě na Wi-Fi, měl by nejspíš těžký život a při lovení signálu by se vrátil v čase do dřevních dob mobilní telefonie na začátku devadesátých let. Mezi příjemné projekty na tomto poli patří například Praha5.net, který umožňuje všem zájemcům zdarma se připojit k internetu, pokud se nacházejí v dosahu signálu. Podobné projekty najdeme i v dalších městech, namátkou třeba v Prostějově, všechny jsou ale limitované rychlostí, která s počtem připojených uživatelů klesá pod přijatelnou úroveň.
Není tedy Wi-Fi v telefonu zatím zbytečné? Rozhodně nikoli. Mnoho uživatelů využívá domácí nebo firemní Wi-Fi připojení k internetu na komerční bázi (rozumějte rychlé a spolehlivé). Mohou tak být alespoň doma a v kanceláři na příjmu na dvou číslech zároveň a využívat několikanásobně nižších cen při volání ven. Navíc se počet volně přístupných Wi-Fi spotů bude neustále zvyšovat a je možné, že za pár let budou alespoň velká města pokryta téměř stoprocentně.
Klady
+ velká klávesnice vhodná pro psaní dlouhých textů
+ tenké tělo
+ rozměrný displej
+ rychlost
+ široké možnosti konektivity
Zápory
- tuhý joystick
- chybí fotoaparát
- nižší rozlišení displeje
Nokia E61
Rozměry: 117 x 70 x 14 mm
Displej: 320 x 240 bodů ,16 milionů barev, TFT, 57 x 48 mm, 2 807 bodů/cm2
Baterie a kapacita: Li-Ion, 1500 mAh, 420 min.
Paměť: 75 MB, karta miniSD
Operační systém: Symbian 9.1 Series 60
Datové technologie: GPRS, EDGE, CSD, HSCSD, 3G (UMTS, WCDMA), Wi-Fi, infraport, bluetooth
Cena: 10 500 Kč