Stabilizace britské libry, mírná korekce české koruny a nejistota na hlavním měnovém páru EURUSD. To je měnový výhled analytického týmu České spořitelny.
Autor: Martin Siebert
EURCZK Fundamentální analýza
Česká ekonomika by měla dále pokračovat v konvergenci – v minulém roce poklesla stejně jako EMU (o 4,1 %), v letošním (a i v příštím) roce ale bude růst rychleji (ČR by měla růst nad 2 % v roce 2010, EMU lehce nad 1 procentem, podobně i v roce 2011). To je důsledek oživení světového obchodu, na který je ČR skrze vývoz napojená (podobný příběh je o Německu) a tudíž z oživení taženého rozvíjejícími se trhy profituje. EMU naopak obecně táhne ke dnu slabá výkonnost jihu, slabá spotřebitelská poptávka, obecně menší otevřenost a více strukturálních problémů (větší zadluženost). Z fundamentálního hlediska tak neexistuje důvod, proč by koruna i po zbytek roku 2010 a v roce 2011 neměla vůči euru obecně dále posilovat – reálná konvergence by měla pokračovat, na konci roku bychom viděli jako odpovídající hodnotu 24.60, průměrně pro rok 2011 pak 24.40.
Obrazem této konvergence je obchodní bilance. Ta zůstane (po rekordním přebytku v roce 2009 ve výši 153 mld. CZK) i v letošní roce 2010 a pak i v roce 2011 pozitivní kvůli menšímu nárůstu dovozu než vývozu. Oživení vývozu je důsledkem již zmiňovaného oživení v západní Evropě (speciálně v Německu), dovoz zůstane utlumen kvůli nízké investiční aktivitě a slabší finální spotřebě domácností (a vlády). Ekonomika EMU totiž dosáhla dna v 2Q/09, pak už jenom rostla, v 1Q/10 si navzdory tuhé zimě připsala 0,2 % q/q, v 2Q/10 dokonce (hlavně díky famóznímu výkonu Německa) 1 % q/q. Předstihové indexy i pro další kvartály naznačují růst (ač pomalejší než doposud), solidní vývoj na velkých rozvíjejících se trzích (a skrze ně v Německu) zlepšuje vyhlídky zemí regionu odkázaných na vývoz (zejména ČR a Slovensko). Obchodní bilance se tak za první 6 měsíců vyvíjí o 26 % lépe než v roce minulém, a to již 2009 byl rekordně silný rok.
Samozřejmě, fiskální konsolidace v EMU v příštím roce je problémem, ale nepředstavuje dle nás katastrofu - vzhledem k tomu, že většina utahování bude na periferii, a vzhledem k tomu, že nás více zajímá německý export než španělská finální poptávka, nebude dopad na ČR tak hrozivý. Pokud něco, růstové nůžky mezi ČR a EMU se více rozevřou, což napomáhá konvergenci a tudíž posilování CZK.
Ani ze zbytku běžného účtu není důvod pro oslabení. Příliv zahraničních investic bude v roce 2010 vyšší než v roce 2009 (zatím je celkový čistý příliv PZI za 1H/10 dvounásobek celého roku 2008), deficit na běžném účtu ale bude zhruba na úrovni roku 2009 (kdy byl 37 mld.). V roce 2009 se nejvíce na snížení deficitu běžného účtu podílely nižší náhrady zahraničním zaměstnancům (=zřejmý důsledek krize a propouštění nejdřív těchto zaměstnanců), vyšší obchodní bilance (částečně kompenzováno poklesem přebytku v obchodě se službami, zejména v turistickém ruchu). V roce 2010 některé z těchto tendencí pokračují - kromě pozitivní obchodní bilance by nejvíce k solidnímu deficitu běžného účtu v roce 2010 měl přispět nižší deficit z dividend, daný nižší ziskovostí firem v krizovém roce 2009. V roce 2011 by to mělo být podobně –obchodní bilance zůstane v přebytku, příliv investic urychlí. Z titulu platební bilance tak nevidíme důvod k setrvalejšímu oslabení koruny.
Více na Investicniweb.cz.