Menu Zavřít

ČSOB světový akciový fond

6. 12. 2001
Autor: Euro.cz

Portfolio manažera měsíce

MM25_AI

Největší výkonnosti mezi otevřenými podílovými fondy (OPF) dosáhl v listopadu, stejně jako předešlý měsíc, akciový fond AKRO Eurotech, jehož manažera jsme představili v týdeníku EURO 20/2001. Druhým v pořadí se v uplynulém měsíci umístil OPF ČSOB světový akciový.
Fond byl založen v roce 1993 pro druhou vlnu kuponové privatizace a zaměřoval se na české akcie. Po jeho otevření se zaměření změnilo na akcie vyspělých evropských a amerických trhů, přičemž dlouhodobě převládají tituly ze zemí Evropské měnové unie (60 procent). Zbytek tvoří akcie americké. Instrumenty, do nichž fond investuje prostředky, jsou zejména bonitní akcie s vysokou tržní kapitalizací a silným potenciálem dosahování nadprůměrných hospodářských výsledků. Mezi nejvýznamnější pozice patří AT&T, Worldcom, General Motors, Deutsche Telekom a Bayerische Hypo und Vereinsbank. „Při obhospodařování prostředků fondu je volena kombinace aktivní správy portfolia a benchmarkingu při snaze o minimalizaci nákladů spojených s nákupy a prodeji cenných papírů,“ sdělil týdeníku EURO Jiří Pospíšil, který ČSOB světový akciový fond spravuje.
Pospíšil doporučuje fond institucionálním investorům a fyzickým osobám, jejichž firemní či osobní filozofií je participovat na vývoji světových ekonomik v dlouhodobějším horizontu například formou pravidelných investic do fondu s cílem dosáhnout vyššího zhodnocení při snížení rizika špatného časování jejich investice.
Jiří Pospíšil se na finančních trzích pohybuje osm let. Jako portfolio manažer měl na starosti správu penzijních, investičních, otevřených i uzavřených podílových fondů. Od 1. ledna letošního roku je manažerem ČSOB světového akciového fondu. „Investiční strategii fondu lze zjednodušeně popsat jako snahu o dosažení lepších výsledků, než dosahují srovnatelné konkurenční fondy, a zároveň překonání benchmarku fondu při dodržení zákonných limitů, statutu fondu a vnitřních limitů společnosti při investování do jednotlivých investičních instrumentů,“ řekl týdeníku EURO Pospíšil.
Nejbližší z teoretických přístupů, které zkoumají chování vyspělých finančních trhů, je Pospíšilovi teorie efektivních trhů. „Tento názor zastávám právě proto, že testy středně silné formy efektivnosti potvrdily, že nové informace ovlivňující ceny finančních instrumentů jsou absorbovány pouze s malým zpožděním,“ tvrdí Pospíšil.

  • Našli jste v článku chybu?