Menu Zavřít

Csonga ze Zero One Hundred: Rozvíjející se evropské trhy čelí historickým předsudkům. A nyní nastal čas do nich investovat

23. 6. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Zero One Hundred

Pro většinu západních investičních fondů rizikového kapitálu je rozvíjející se Evropa relativně neobjeveným územím. Částečně je to způsobeno určitou předpojatostí, kdy tato zóna historicky představovala v očích západního světa jakéhosi chudého příbuzného. Její pověst trpí také roztříštěností menších inovačních ekosystémů a rozdílnou legislativou v rámci více než 25 zemí, které ji tvoří. Přehlížena jsou tak její zjevná pozitiva, jako jsou rozmanité místní talenty, technologické nadání a růstový potenciál. Proč je dobré zaměřit se při svých investicích právě na tuto oblast? Na to se ve svém komentáři pro web Euro.cz snaží odpovědět Michal Csonga, managing partner VC fondu Zero One Hundred.

Na úvod si dovolím pár statistik. V rámci rozvíjejících se evropských trhů došlo za posledních pět let k 750procentnímu nárůstu investic do startupů. Ty v roce 2023 dosáhnou hodnoty necelých šesti miliard eur. Inovační centra ve velkých městech ve střední Evropě a na Balkáně vykazují nejsilnější růst ze všech měst v Evropě – příkladem jsou Bělehrad a Sofie, kde investice rizikového kapitálu za posledních pět let vzrostly dvacetkrát. Máme 44 jednorožců, tedy společností s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů. Kvalita těchto místních startupů je navíc zřejmá, protože téměř čtvrtina uvedených jednorožců historicky neměla žádné externí investice rizikového kapitálu, zatímco v západní Evropě na něj spoléhalo více než 95 procent firem, jež se tímto označením mohou rovněž chlubit. A to se jedná pouze o výchozí pozici, která bude každým rokem narůstat.

Růst mezinárodního obchodu letos vinou utažené monetární politiky a stagnující globalizace zpomalí o dvě třetiny, hlásí agentura Fitch
Přečtěte si také:

Růst mezinárodního obchodu letos vinou utažené monetární politiky a stagnující globalizace zpomalí o dvě třetiny, hlásí agentura Fitch

Tempo, jakým dnes rozvíjející se evropské trhy postupují, je podle nám dostupných údajů předurčuje k silnému růstu startupů a stabilizaci jejich postavení, a to i přes zjevné nevýhody. Silnou stránkou tohoto regionu jsou však především lidé. A to nejen jako kvalifikovaná pracovní síla, nýbrž zejména coby lokální vývojářský talent.

I když v minulosti byla Evropa využívána pouze jako vývojové epicentrum a montovna, postupem času se tato pozice mění a mnoho startupů začíná přizpůsobovat vývoj softwaru novým trendům, jako je umělá inteligence a strojové učení. Daří se také silným technologickým oblastem budoucnosti – vesmírnému výzkumu, gamingu či virtuální realitě. Příkladem mohou být startup Solargis pomáhající s výstavbou solárních panelů pomocí analýzy zeměpisných oblastí nebo offline navigace Sygic. Růst mobilním hrám pomáhá například slovenský Superscale, s využitím VR v medicíně zase proráží bratislavský startup Virtual Medicine. Řečeno jinak, s přibývajícím počtem podobných projektů se ekosystém stále více propojuje a vytváří aktivační prostředí pro nové zakladatele, kteří chtějí integrovat své podnikatelské nápady právě tu. Talent není třeba lákat, stačí jej aktivovat.

Ačkoli v absolutních číslech jde stále o menší trh, potenciál růstu tohoto regionu je z makroekonomického hlediska obrovský. Vychází to z podnikatelských příležitostí, které se stupňují, i když se zdejší inovační ekosystém začal rozvíjet o několik cyklů později než na Západě. Nárůst úspěšných exitů i role ,model founders‘ a vypuknutí ,pobaltského efektu‘ po vzoru velkých hráčů, jako je Estonsko, je však jen otázkou času.

FIN25

Konečně nějaká dobrá zpráva? Inflace má podle ekonomů v průběhu roku skutečně klesat, stále je tu však mnoho ,ale‘
Přečtěte si také:

Konečně nějaká dobrá zpráva? Inflace má podle ekonomů v průběhu roku skutečně klesat, stále je tu však mnoho ,ale‘

Region rozvíjejících se evropských trhů navíc může čerpat ze svého historicky bohatého průmyslového dědictví a expertízy v oblasti důležitých rychle se inovujících oblastí. V Česku máme silný sektor kybernetické bezpečnosti, kde vznikají nové místní startupy díky úspěšným hráčům, jako je Avast nebo Eset. Na Slovensku je to také například automobilový průmysl a odborné znalosti v oblasti mobility. Inovace pocházející z různých evropských zemí a jejich průmyslová historie usnadňují průnik na globální trhy a otevírají další cesty pro nové byznysové příležitosti a k jejich integraci do globální ekonomiky.

Navzdory výše zmíněnému jsou do startupů z rozvíjejících se evropských trhů alokována stále jen tři procenta evropských investic rizikového kapitálu. Což je trestuhodné, neboť vzhledem k celosvětově klesajícím valuacím bude v příštích několika letech právě pro takové investice – aniž by za ně musel člověk přeplácet – doba doslova ideální. Zároveň je to samozřejmě i příležitost pro místní fondy, které mají v Evropě zkušenosti, zázemí a jsou zde doma.

  • Našli jste v článku chybu?