ČSSD má vstoupit do vlády s hnutím ANO, kterou by měli tolerovat komunisté. Ve stranickém referendu ČSSD bylo pro menšinovou koaliční spolupráci 58,53 procenta hlasujících, 40,20 procenta bylo proti. Do hlasování se zapojilo 11 404 lidí, což jsou necelé dvě třetiny členů. Výsledek referenda není podle opozičních stran překvapením. Sociální demokracie podle nich umožní vznik první polistopadové vlády s podporu komunistů.
Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Držet by měla ministerstvo vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl v neděli představit prezidentovi Miloši Zemanovi jména všech navrhovaných ministrů.
Předseda strany Jan Hamáček během vyhlášení ocenil, že hlasy odevzdalo 64,74 procenta oprávněných členů ČSSD. Účast se tak podle něj přiblížila té z běžných voleb. „Pokládám to za vysoké číslo, v tomto ukazateli jsme obstáli,“ uvedl Hamáček. Referendum podle něj může být prospěšné nejen pro Česko, ale i pro ČSSD.
Přečtěte si komentář: Přátelé, co teď?
Proti účasti ve vládě se postavily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Nejmenší podporu měla koaliční spolupráce na Ústecku, kde bylo proti účasti ve vládě 61,32 procenta hlasů. Nejvyšší podporu naopak vláda s ANO získala na Vysočině (76,53 procenta) a ve Středočeském kraji (76,28).
Hamáček řekl, že jeho vedení dostalo za úkol dojednat alternativu a předložilo ji členské základně. „Členové ji přijali,“ prohlásil. Rozhodnutím v referendu podle něj musí skončit diskuse a spory ve straně. „Teď máme jasno, musíme se soustředit, abychom přispěli k sestavení stabilní vlády a tam prosazovali, co se nám podařilo vyjednat,“ uvedl. Odmítl, aby stranu opouštěli členové, kteří byli v hlasování v menšině.
Místopředseda Roman Onderka řekl, že byl k vzniku vlády pesimistický a jeho kraj se pro vstup do vlády nevyslovil. „Na jižní Moravě jsme pesimističtější, členové většinově hlasovali proti. Jsem ale bytostný demokrat a budu respektovat názor většiny a tak se zachovají i poslanci,“ uvedl. Podobně se vyjádřil i Jaroslav Foldyna z Ústeckého kraje.
Referendum dopadlo dle předpokladu. Teď však nastává ta mnohem těžší a zásadnější etapa pro ČSSD. Skutečně prosadit program, který bude prospěšný pro občany, sestavit funkční vládu a vládnout s ANO tak. aby nejen voliči ČSSD viděli, proč byl tento krok správný.
— Kateřina Valachová (@katavalachova) 15. června 2018
ČSSD umožnila první vládu s podporou, shoduje se opzice
„Vedení ČSSD udělalo vše pro to, aby přesvědčilo členskou základnu, aby pod patronátem Miloše Zemana vznikla polokomunistická vláda ANO, ČSSD a KSČM,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Podle něj ČSSD již před několika týdny vzdala boj za vznik vlády bez komunistů. Vláda ANO, ČSSD, KSČM a prezidenta nebude podle Fialy pro ODS partnerem, ale soupeřem, a ODS udělá vše pro to, aby dopady jejího vládnutí byly co nejmenší.
Žádné překvapení. Sociální demokracie se rozhodla zopakovat si svazek s hnutím ANO, tentokrát v roli juniorního partnera. K tomu komunisté s Okamurou, kdykoli bude potřeba. Čeká nás tak vláda represí, byrokracie a rozhazování peněz namísto investic. #referendum
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 15. června 2018
ČSSD se podle zástupců KDU-ČSL rozhodla v rozporu se svými vlastními usneseními. „Bohumínské usnesení odmítlo spolupráci s KSČM jako nepřípustnou. Těsný výsledek referenda ukazuje, že pro mnoho členů sociální demokracie není tento závazek přežitek. Totéž platí o účasti trestně stíhané osoby ve vládě. V únoru tohoto roku sjezd ČSSD přijal usnesení, že sociální demokraté nevstoupí s trestně stíhanou osobou do vlády,“ uvedli lidovci.
Sociální demokracie se podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila rozhodla zopakovat si svazek s hnutím ANO, tentokrát v roli juniorního partnera. „K tomu komunisté s Okamurou, kdykoli bude potřeba. Čeká nás tak vláda represí, byrokracie a rozhazování peněz namísto investic,“ uvedl na twitteru.
Dále čtěte: