Ceny průmyslových výrobců se v říjnu meziměsíčně nezměnily, meziročně vzrostly o 5,6 procenta, v úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek je v souladu s tržním konsenzem agentury Reuters.
Foto: Profimedia.cz
Index cen průmyslových výrobců se meziměsíčně nezměnil. Klesly především ceny těžby a dobývání o 2,3 %, chemických látek a výrobků o 2,1 % a obecných kovů a kovodělných výrobků o 0,2 %. Zvýšily se ceny koksu a rafinovaných ropných produktů o 1,2 %, dopravních prostředků o 0,7 % a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 0,3 %.
Ceny průmyslových výrobců meziročně stouply shodně jako v září o 5,6 %. Významně vzrostly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů o 26,4 %, potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 8,1 % a obecných kovů a kovodělných výrobků o 5,9 %. Meziročně klesly pouze ceny počítačů, elektronických a optických přístrojů o 0,8 %.
Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce stouply ceny energií (o 9,3 %). „Průmyslové ceny v meziročním vyjádření stále rostou o více než pět procent, hlavně z titulu dražších pohonných hmot a energií. Ochlazováním zakázek, které je zatím patrné především na domácím trhu, však brzy uvidíme i útlum přicházející ze zahraničí a s ním opět přijde i tlak na pokles cen,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB s tím, že prostor pro zvyšování cen se firmám každým dnem zmenšuje, v některých případech už ani neexistuje. Otázkou pro další měsíce podle něj zůstává, jakým směrem se v těchto nejistých dobách vydají komodity – především ropa, jejíž cena dopadá napříč celou ekonomikou.
Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly v úhrnu o 0,1 %. Ceny v rostlinné výrobě se snížily o 0,3 %, ceny obilovin klesly o 1,5 %, brambor o 9,0 % (průmyslové brambory). Dále klesly ceny zeleniny o 9,6 % a ovoce o 7,1 %. Vyšší byly ceny za průmyslové plodiny, a to o 4,6 %. V živočišné výrobě se zvýšily ceny o 0,1 %. Vzrostly ceny vajec o 6,4 %, skotu o 1,2 % a mléka o 0,3 %. Ceny prasat klesly o 0,8 % a drůbeže o 0,7 %.
Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 7,3 % (v září o 9,9 %). Ceny v rostlinné výrobě vzrostly o 7,3 % v důsledku zvýšení cen obilovin o 13,2 % a olejnin o 17,7 %. Ceny ovoce byly vyšší o 6,8 % (jablka průmyslová). Ceny brambor byly nižší o 39,4 % (konzumní brambory), ceny zeleniny klesly o 35,5 %. V živočišné výrobě se ceny zvýšily o 7,3 %. Vzrostly ceny mléka o 9,1 %, drůbeže o 8,9 %, skotu o 6,6 %, vajec o 5,0 % a prasat o 4,2 %.
„Zemědělské ceny už nerostou tak rychle jako v předchozích měsících a meziročně jsou vyšší už jen o 7,3 procenta, zatímco na jaře to bylo o více než 30 procent. Je to sice pozitivní zpráva, ale pro spotřebitele asi příliš znamenat nebude. Tlak na ceny v obchodech z titulu cen zemědělských komodit časem poleví, ale nakonec přijde vyšší DPH, která bude mít podstatně větší dopad,“ očekává Dufek.
Ceny stavebních prací se podle odhadů meziměsíčně snížily o 0,1 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,2 %. Meziročně byly ceny stavebních prací podle odhadů nižší o 0,5 % (stejně jako v září). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 2,4 % (v září o 2,6 %). Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se meziměsíčně zvýšily o 1,1 %. Vzrostly ceny za reklamní služby o 9,1 % a ceny v nákladní dopravě o 0,2 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby se nezměnily.
Meziročně byly ceny tržních služeb v podnikatelské sféře vyšší o 1,4 % (v září o 0,5 %). Vzrostly především ceny za reklamní služby a průzkum trhu, a to o 9,5 %. Dále byly vyšší ceny v nákladní dopravě o 2,1 % a v pojišťovnictví o 0,7 %. Nižší byly ceny za služby v oblasti pronájmu a operativního leasingu o 6,1 % a za telekomunikační služby o 0,3 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 0,3 % (v září nižší o 0,1 %).