Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,9 procenta. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím růst hrubého domácího produktu činil 0,5 procenta.
Foto: Profimedia
Výsledky mírně zaostávají za odhady ekonomů. Za celý loňský rok HDP, očištěný o cenové, sezonní a kalendářní vlivy, stoupl o 2,3 procenta, což odpovídá odhadům analytiků.
Hrubý domácí produkt v posledním loňském čtvrtletí ve srovnatelných cenách dosáhl podle ČSÚ téměř 99 procent úrovně vrcholu konjunktury ze třetího čtvrtletí roku 2008.
“Česká ekonomika těží z hospodářského oživení, zejména u našich západních sousedů v Německu. Tamním firmám dodává významná část českých firem. Očekáváme, že německá ekonomika poroste i letos, a to o 2,3 procenta, což by mělo pomoci té české k růstu o 2,4 procenta. Optimismus šéfů významných německých firem ukázal i aktuální průzkum PwC, kde jich čtyři pětiny uvedly, že letos očekávají růst svého podniku. Největším rizikem pro jejich očekávání je nedále hospodářský vývoj, zejména v eurozóně, kde ve veřejných financích řady zemí chrastí kostlivci ve skříních,“ řekl Jiří Moser, řídící partner PwC v České republice.
“Česká ekonomika zvolila pro své oživení jízdu v pomalejším pruhu. V mezičtvrtletním srovnání je její tempo růstu za poslední kvartál nejslabší z celého roku 2010. Přesto je ale vyšší než ve většině zemí EU včetně Německa, jehož výsledky zůstaly mírně pod očekáváním trhu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zpomalení růstu HDP je podle něj v souladu s vývojem dílčích ekonomických ukazatelů, kdy pouze průmyslová výroba koncem roku oproti předchozímu období zrychlila.
“Obecně byl rok 2010 rokem jednorázových efektů - doplňování zásob, fotovoltaika, fenomenální oživení v Německu, zvýšení DPH, nepříznivý vývoj v zemědělství v létě a podobně,“ uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka. Tyto faktory v roce 2011 podle něj zmizí a růst potáhne export a investice. „Na ekonomiku rovněž od ledna 2011 doléhá rozpočtová konsolidace, tedy úspory,“ dodal.
Pozitivní meziroční i mezičtvrtletní vývoj byl podle statistiků ovlivněn hlavně rostoucí výkonností průmyslových odvětví, zejména výroby dopravních prostředků, strojírenství a výroby elektrických strojů. Pokračující pokles hrubé přidané hodnoty zaznamenala stejně jako v předchozích čtvrtletích odvětví stavebnictví a zemědělství. Bez korekce o vliv rozdílného počtu pracovních dní vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně o 3,2 procenta.
Celkový vývoj ekonomiky v roce 2010 lze podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka hodnotit pozitivně. „Po prudkém propadu v roce 2009, který následoval finanční krizi v roce 2008 a výrazné ochlazení v globální ekonomice, se dokázala česká ekonomika vrátit k růstu, když těžila zejména ze skutečnosti, že jejími hlavními obchodními partnery jsou zároveň dvě nejvíce dynamické ekonomiky současné Evropy, Německo a Slovensko,“ uvedl.
Podle statistiků byl růst ekonomiky v loňském roce zejména ve druhé polovině roku zajišťován postupně rostoucí výkonností průmyslových odvětví a tržních služeb. “Ekonomické oživení v zemích hlavních obchodních partnerů působilo pozitivně v tradičních exportně orientovaných odvětvích - v chemickém a gumárenském průmyslu, strojírenství a kovovýrobě, výrobě dopravních prostředků a elektrických strojů. Naopak snížení tvorby hrubé přidané hodnoty postihlo v důsledku poklesu objemu zakázek a poptávky po nových bytech stavebnictví a ve druhé polovině roku vlivem nepříznivých klimatických podmínek též zemědělství,“ uvedl ČSÚ.
Vývoj HDP byl podle statistiků negativně poznamenán také redukcí rozpočtových výdajů státu, hlavně ve druhém pololetí. Na velikost poptávky po výrobcích a službách působily loni také některé neopakovatelné vlivy, k nimž podle statistiků patřil mimo jiné rozvoj solární energetiky.
Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezonnosti vzrostla v posledním loňském čtvrtletí v meziročním srovnání o 0,2 procenta a v porovnání s předchozím čtvrtletím o půl procenta. Dílčí přírůstky přitom zaznamenala některá odvětví tržních služeb, zatímco zaměstnanost v průmyslu se meziročně ani mezičtvrtletně téměř nezměnila.
Celková zaměstnanost v roce 2010 se ve srovnání s předchozím rokem snížila v průměru o 0,7 procenta, ve druhé polovině roku již ale počet zaměstnaných osob dále neklesal, uvedl ČSÚ.